Premte, 10 Gusht 2018 00:00

Amnesty International I Bën Thirrje Regjimit Iranian Të Lirojë Të Gjithë Protestuesit

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

Përgjigjja e regjimit iranian ndaj protestave paqësore që u përhapën në mbarë Iranin gjatë javës së shkuar, ishte arrestimi masiv.

Në një letër me datën 8 gusht, 2018, Amnesty International i bën thirrje autoriteteve iraniane që të lirojnë çdo individ të arrestuar vetëm për pjesëmarrje paqësore në protesta. Ata u bënë thirrje gjithashtu autoriteteve që të ndërmarrin një hetim të menjëhershëm, të paanshëm, dhe të pavarur mbi vrasjen e një protestuesi në Karaj, në veri-perëndim të kryeqytetit, Teheran, më 3 gusht 2018.

Amnesty i nxiti gjithashtu autoritetet që t’i mbrojnë të gjithë të arrestuarit nga tortura apo çdo keqtrajtim tjetër, si dhe të zbardhin fatin dhe vendndodhjen e dhjetra të ndaluarve për të cilët nuk është dëgjuar gjë që nga arrestimet.

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.