Iran Probe - Lajme

Artikuj |#D83321

Editorial: Një Përmbledhje E Dymbëdhjetë Muajve Të Shkuar Në Iran Dëshira e popullit iranian për liri, të drejta njerëzore, demokraci dhe paqe është bërë shumë e qartë gjatë dymbëdhjetë muajve të shkuar. Njerëzit e kanë ngritur zërin me guxim kundër regjimit klerikal pavarësisht rrezikut të lartë personal që kjo gjë u sjell. Ata kanë rrezikuar, dhe vazhdojnë të rrezikojnë, arrestimin,…
 Raporti mbi protestat në Iran për vitin 2018 : Iranianët kërkojnë ndryshim Protestat e Iranit duke përfshirë tubimet dhe grevat mbarëkombëtare në sektorë të ndryshëm të shoqërisë pësuan rritje gjatë vitit 2018. Kryengritja mbarëkombëtare që filloi më 28 dhjetor 2017 në qytetin verilindor të Mashhadit u përhap në pothuajse të gjitha qytetet iraniane dhe vazhdoi edhe në 2018. Demonstruesit kanë…
Struan Stevenson Nga e majta në të djathtë, Struan Stevenson, liderja e opozitës iraniane Maryam Rajavi dhe eurodeputetët Tunne Kelam dhe Jarmir Stetina ishin mes atyre, që vizituan kohët e fundit Ashraf 3 në Tiranë, Shqipëri. Foto nga Firouz Mahvi Një delegacion i nivelit të lartë i eurodeputetëve nga Brukseli vizitoi kohët e fundit Ashraf 3 në Tiranë, Shqipëri. Foto…
Published on 14 Nentor 2018. Nga Alejo Vidal Quadras Artikulli i The Guardian në datën 9 nëntor, “Terrorists, cultists – or champions of Iranian democracy? The wild wild story of the MEK,” (Terroristë, anëtarë kulti – apo kampionë të demokracisë iraniane? Historia e pazakonte e MEK) është një shembull i turpshëm i mënyrës se si media perëndimore i shërben interesave…
Published on 10 Nentor 2018. Përpjekja e The Guardian për t'i përshkruar Muxhahedinët e Popullit të Iranit/ Mojahedin-e Khalq (PMOI/MEK) si një lloj kulti terrorist i krahut të djathtë të mbështetur nga Donald Trump (The Long Read – e premte, 9 nëntor 2018) është kaq e pavend saqë të sjell në mendje thënien e Volterit: “Ata që të bindin të…
Nga Namik Kopliku* Populli shqiptar përjeton demokracinë pas rrëzimit të diktaturës në vendin e tij. Aktualisht Shqipëria është në përpjekje të vazhdueshme për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian, për të arritur mirëqenie ekonomike dhe zgjerimin e demokracisë. Megjithatë, populli shqiptar ka dëshmuar në historinë dhe kulturën e tij se nuk qëndron indiferent ndërsa popujt e tjerë vuajnë. Siç ka thënë…
Nga Evis Nasto E themeluar 54 vite më parë, Organizata e Muxhahedinëve të Popullit e Iranit, vijon ende përpjekjet e saj për të vendosur lirinë dhe demokracinë në Republikën Islamike të Iranit, që ata e konsiderojnë si “regjimi diktatorial i mullave”. Të njohur ndërkombëtarisht si “muxhahedin”, ose thënë ndryshe “luftëtarë për një islam tolerant”, organizata e tyre PMOI ose MEK…
 “ Lojë spiunësh në Tiranë! “Një raport i ri i porositur nga Pentagoni dhe i lëshuar nga Biblioteka e Kongresit ofron një pamje të frikshme të operacioneve të Ministrisë së Shërbimeve Lojë spiunësh në Tiranë! të Inteligjencës të Iranit pikërisht këtu në Shtetet e Bashkuara. Tema Nga: Farid Tountonchi Një nga spiunet famëkeqe të regjimit iranian, Anne Singelton-Khodabandeh, nën maskën…
Faqja 1 di 3

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit