Djele, 08 Korrik 2018 00:00

Individë Dhe Kompani Të Lidhura Me IRGC Futen Në Listën E Zezë Nga U.A.E.

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

 

Emiratet e Bashkuara Arabe (UAE) vendosën nëntë individë dhe entitete iraniane në listën e tyre për mbështetje të terrorizmit dhe transferim të fondeve tek Trupat e Gardës Revolucionare (IRGC), vetëm pak ditë përpara vizitës së Sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Abu Dhabi javën tjetër. Pritet që ai të takohet me zyrtarë të lartë të Emirateve atje.

UAE mbështet vendimin e Presidentit amerikan Trump për t’u tërhequr nga Plani i Përbashkët i Veprimit (JCPOA), njohur përgjithësisht si pakti bërthamor i Iranit. UAE mbështet gjithashtu kërkesën e Uashingtonit që Irani të bëjë ndryshime të gjera në politikën e tij të jashtme përndryshe do t’i vihen sanksione ekonomike.

 

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.