Shtune, 28 Korrik 2018 00:00

Mini Raporti i së Premtes për Iranin – 27 Korrik, 2018

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

  • Ambasada Iraniane spiunon kundërshtarët, thotë Inteligjenca gjermane

26 korrik, 2018 – Regjimi iranian po përdor ambasadën e tij në Berlin për të spiunuar opozitën iraniane, sipas një raporti të nxjerrë nga shërbimi i inteligjencës së brendshme të Gjermanisë (BfV). Garda Revolucionare e regjimit (IRGC) dhe krahu i saj i operacioneve të jashtme, Forca Quds, janë gjithashtu aktive në Gjermani, shton raporti i përvitshëm i BfV.

Ky raport, i bërë publik nga Ministri i Brendshëm gjerman Horst Seehofer, vjen vetëm pak javë pasi Berlini arrestoi një diplomat iranian të bazuar në Vienë, duke e akuzuar atë për terrorizëm dhe për urdhërimin e një çifti iraniano-belg për të sulmuar kongresin “Free Iran 2018” të opozitës iraniane në Paris në një komplot të rrezikshëm me bomë.

  • Greva mbarëkombëtare e shoferëve të kamionëve vazhdon për të katërtën ditë

26 korrik, 2018 – Shoferët e kamionëve në Iran po vazhdojnë grevën e tyre të enjten për të katërtën ditë rresht. Kjo përfshin shoferët në qytetet Mashhad, Ahvaz, Karaj, Farrokhshahr, Miandoab dhe Shahr-e Kord, mes të tjerash.
Rezistenca Iraniane përshëndet grevën mbarëkombëtare të shoferëve dhe i bën thirrje publikut të ngrihet për t’i mbështetur.

Raundit të ri të grevës së shoferëve të kamionëve po i bashkohen të paktën 85 qytete në 25 provinca në mbarë vendin.

  • Viktimat e Plaçkitura të Kompanisë Ndërkombëtare të Zhvillimit të Turizmit Protestojnë Përpara Gjykatës Administrative në Teheran

Të mërkurën, 25 korrik, 2018, një numër i madh viktimash të plaçkitura të Kompanisë Ndërkombëtare të Zhvillimit të Turizmit, Padideh Shandiz, u mblodhën përpara Gjykatës Administrative në Teheran, Iran, në protestë ndaj grabitjes së pronave të tyre nga ky institut.

Në këtë tubim, një numër protestuesish u arrestuan nga policia.

  • Gratë Sufi, Elham Ahmadi, Sedigheh Safabakht do të mbahen të burgosura për 5 vjet

Gratë Sufi, Elham Ahmadi dhe Sedigheh Safabakht, janë dënuar secila me pesë vjet burg nga Gjykata Revolucionare e Teheranit. Ata u arrestuan gjatë shtypjes së përgjakshme të protestës së Dervishëve Gonabadi në Teheran më 20 shkurt, 2018.

Për më tepër, gjykata i vuri një ndalim dy vjeçar Elham Ahmadi-t, duke e ndalur të marrë pjesë në veprimtari shoqërore apo të largohet nga vendi. Edhe Sedigheh Safabakht-it iu ndalua për dy vjet marrja pjesë apo anëtarësimi në parti politike apo grupe shoqërore, si dhe veprimtaria në mediat sociale.

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.