Shtune, 04 Gusht 2018 00:00

Maryam Rajavi: Protestuesit Nuk Do Të Pushojnë Derisa Populli Dhe Kombi Iranian Të Jetë I Lirë

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

Kryengritja po përhapet, qytetet e rebeluara u bashkohen radhëve dhe thirrja për liri bëhet më e fortë

Znj. Maryam Rajavi, Presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI), ka përgëzuar kryengritjen e sotme të njerëzve nga Teherani, Isfahan, Shiraz, Mashhad, Ahvaz, Karaj, Arak, Shahin-Shahr, Najafabad dhe qytete të tjera.

“Duke iu kundërvënë Gardës kriminale Revolucionare, Bassij-ve, dhe agjentëve me veshje civile përsëri sot, gratë dhe të rinjtë e ngritur përfaqësojnë një brez sfidues i cili nuk do të pushojë derisa populli dhe kombi iranian të jetë i lirë. Ata shfaqin zemërimin dhe urrejtjen e popullit iranian ndaj diktaturës fetare që sundon Iranin,” tha Znj. Rajavi.

Njerëz nga qytete të ndryshme dolën në rrugë sot, të enjten, më 2 gusht, 2018, duke thirrur, “vdekje diktatorit,” “topat, tanket dhe mitralozët nuk janë më të efektshme, mullahët duhet të vriten,” dhe “ky është muaji i gjakut, Khamenei do të rrëzohet.”

Qytetet e rebeluara po i bashkohen radhëve njëri pas tjetrit. Thirrja e njerëzve që duan lirinë po bëhet gjithnjë e më e fortë dhe kryengritja po përhapet shumë shpejt.

Forcat shtypëse përdorën gaz lotsjellës, gjuajtje me pushkë, dhe fishekë bosh në një përpjekje për ta shuar kryengritjen. Pavarësisht nga plagosja dhe arrestimi i disa protestuesve, të rinjtë e rebeluar treguan unitet dhe vendosmëri në ballafaqimin me forcat e sigurisë. Nuk ka forcë më të fuqishme se rinia e unifikuar dhe e bashkuar.

Sekretariati i Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit
2 Gusht, 2018

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit