Marte, 07 Gusht 2018 00:00

Irani ndihmoi Bin Ladenin për të kryer sulmet e 11 Shtatorit

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

                                 

 

 

Terrorizëm

04 Gusht 2018

 

Iran Fokus

Londër, 4 gusht - Pak pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, Osama Bin Ladeni iu drejtua Sudanit, ku gjatë asaj kohe ai ishte përfshirë pak në politikë. Pas dy vitesh, megjithatë, ai iu kushtua krijimit të një plani për t'u përballur me "kryqëzuesit"; një plan për një sulm terrorist në SHBA.

Ai donte të hapte portat e ferrit dhe ai kishte paratë dhe burimet njerëzore për ta bërë këtë, por atij i mungonin idetë. Për fat të keq, ky bllokim nuk zgjati shumë dhe së shpejti ai solli Abu Hajar al-Iraku në bord për të thurrur planet për atë që do të njihej si 11 shtatori.

PARTNERITETI ME IRANIN DHE TRAJNIMI I TERRORISTËVE

Al-Kaida bashkëpunoi me Hezbollahët e mbështetur nga Irani, veprimet ushtarake të të cilëve (duke përfshirë rrëmbimin, administrimin e bombardimeve vetëvrasëse dhe shpërthimet e bombave nëpër ambasada) i kishin pëlqyer aq shumë Bin Ladenit. Partneriteti i tyre u forcua gjatë një takimi midis Imad Mughniyah dhe Osama bin Ladenit.

Fahad Shoqiran, një shkrimtar dhe hulumtues saudit, ka shkruar në Al Arabiya: "Organizata ka shijuar fazat më të suksesshme taktike falë përvojave të grumbulluara në kampet e Gardës Revolucionare Iraniane, derisa më në fund emri i saj u shfaq në një operacion të zhurmshëm për të cilën ajo kishte punuar për një kohë të gjatë. "

SULMET TERRORISTE

Nga mesi i viteve 1990, bashkëpunimi mes al-Kaedës, Iranit dhe Hezbollahut ishte në pikën më të lartë. Në qershor të vitit 1996, një tank i mbushur me TNT goditi një kompleks banimi të forcave ajrore amerikane në Khobar, në Arabinë Saudite, duke vrarë 19 amerikanë dhe duke plagosur qindra. Ky sulm ishte miratuar nga Bin Laden dhe Mughniyah. Dhjetra anëtarë të Hezbollahut dhe Al-Kaidës u arrestuan, por udhëheqësit e tyre mbetën të lirë.

Kjo do të thoshte, se ata ishin të lirë të kryenin një sulm terrorist shumë më të madh në vitin 2001, ku u vranë rreth 3,000 vetë dhe kjo shënoi fillimin e luftës kundër terrorizmit.

Pak pas sulmeve, kur SHBA-të pushtuan Irakun duke kërkuar komplotistët e Al-Kaidës, Irani i fshehu ata brenda vendit të tyre, të cilën e kemi mësuar nga dokumentet e deklasifikuara kohët e fundit, të mbledhura nga kompleksi i Bin Ladenit në Pakistan në vitin 2011.

Me pak fjalë, besnikëria e Iranit ndaj terrorizmit filloi rreth të njëjtës kohë kur mori pushtetin dhe ata janë akoma sponzorizuesi më i madh shtetëror i terrorizmit në botë. Ata duhet të japin llogari për rolet e tyre në sulmet terroriste.

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit