Enjte, 06 Shtator 2018 00:00

Irani përdor fluturimet civile për të kontrabanduar armë për Hezbollahun: Raport

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

 

  04/09/2018 - 11:58

 

 

ERBIL - Republika Islamike e Iranit po përdor linjat ajrore civile për t’iu dërguar armë  Hezbollahëve libanezë përmes hapësirës ajrore të Irakut, sipas zyrtarëve të inteligjencës perëndimore, cituar nga Fox News.

Dy fluturime të operuara nga linja Qeshm Fars Air bënë udhëtime nga Teherani në Bejrut, duke fluturuar një rrugë të pazakonshme, thuhet në raport.

Ai gjithashtu zbuloi se fluturimi i parë ishte një Boeing 747 më 9 korrik, i cili bëri një ndalesë në kryeqytetin sirian para se të shkonte në Liban.

Fluturimi i dytë ishte më 4 gusht, drejtpërdrejt nga Teherani në Bejrut, por u gjurmua.

Burimet pohuan se besonin se avionët po transportonin pjesë për fabrikat e armëve iraniane në Liban.

"Iranianët po përpiqen të dalin me mënyra dhe rrugë të reja për të kontrabanduar armë nga Irani tek aleatët e tij në Lindjen e Mesme, duke testuar dhe sfiduar aftësitë e Perëndimit për t'i gjetur ato", tha zyrtari i inteligjencës cituar nga Fox News.

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.