Marte, 22 Gusht 2017 00:00

Maryam Rajavi i bën thirrje Komisionin Ndërkombëtar të Hetimeve për të Ndjekur Autorët e këtij Krimi të tmerrshëm

Ne 29 vjetorin e  masakrës së 30.000 të burgosurve politikë në Iran u vu re në ceremoni prania e Znj. Maryam Rajav dhe  prania e personaliteteve të drejtave politike dhe të njeriut nga SHBA dhe Evropë, dhe një numër i madh i anëtarëve te  PMOI në Tiranë, kryeqyteti i Shqiperise .

Presidentja e zgjedhur rezistences Iraniane  Maryam Rajavi  theksoi në fjalën e saj për zgjerimin e lëvizjes duke  bërë  thirrje për drejtësi për viktimat e masakrës së vitit 1988, avokatëve per të drejtat e njeriut nga e gjithë bota. Ajo i kërkoi Këshillit të të Drejtave të Njeriut të OKB-së dhe Komisionerit të Lartë për të Drejtat e Njeriut qe të krijojne  një komision ndërkombëtar për hetimin e këtyre  krimeve. Ajo i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit të OKB-së per  referimin e kësaj  dosje në Gjykatën Ndërkombëtare Penale ose ne një gjykatë të veçantë për të ndjekur penalisht autorët e këtij krimi kundër njerëzimit, kriminelëve të cilët janë në mesin e liderëve të regjimit klerikale.

Znj. Rajavi theksoi: "Si komuniteti ndërkombëtar e lejon  këtë  genocidi dhe ky krim kundër njerëzimit është një provë aderimit te respektimit të parimeve të të drejtave të njeriut. Prokuroria dhe ndëshkimi i autorëve dhe organizatorëve të masakrës së vitit 1988 janë një e drejtë e patjetërsueshme për shoqërinë njerëzore, populli i Iranit dhe PMOI (MEK).

Znj Rajavi përshkruan shtimin e këtij krimi nga ana e zyrtarëve të regjimit klerikale - të bërë si reagim ndaj thirrjes  për drejtësi mbi masakrën e vitit 1988 - si ndër dëshmitë më të rëndësishme inkriminuese  nga udhëheqësit e regjimit.

Një numër i personaliteteve i të drejtave politike dhe të njeriut moren pjese ne këtë ceremoni, duke përfshirë Znj. Kerry Kennedy, e bija e të ndjerit senatorit Robert Kennedy dhe Presidenti i Fondacionit Robert F. Kennedy i të Drejtave të Njeriut; Z. Mariano Rabino, anëtar i komisioneve të punëve të jashtme dhe të të drejtave të njeriut të Parlamentit të Italisë; Senatori Pietro Liuzzi, anëtar i komiteteve të politikës kulturore dhe politikan te komitetit  te BE të Senatit italian; Znj. Ingrid Betancourt, ish-senator nga Kolumbia; Dhe Z. Tahar Boumedra, ish drejtor i Zyrës për të Drejtat e Njeriut të UNAMI.

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.