Enjte, 24 Gusht 2017 00:00

Kabineti i ri i Rouhanit përfshin 16 anëtarë të IRGC, interrogatorë të MOIS-it

 
 
E martë, 22 gusht 2017 

NCRI - Parlamenti i regjimit iranian miratoi të dielën pjesën më të madhe të kandidatëve për ministra të paraqitur nga Hassan Rouhani. Kabineti i ri përfshin gjashtëmbëdhjetë anëtarë me një historik në Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) të regjimit iranian, forca kryesore përgjegjëse për represionin dhe vrasjet brenda Iranit dhe eksportimin e terrorizmit në vendet e rajonit.

Përbërja e kabinetit të ri të Rouhanit nënkupton se ai do të vazhdojë të ndjekë linjën e tij të mëparshme në mandatin e tij të dytë si president.

Të paktën 3,100 ekzekutime janë kryer që kur Rouhani mori detyrën e parë dhe padyshim që vala e represionit dhe shtypjes do të vazhdojë.

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.