Shtune, 26 Gusht 2017 00:00

IRAN: Khamenei emëron vrasësin masiv në një postë të lartë në gjyqësi

E mërkurë, 23 gusht 2017 

Udhëheqësi suprem i regjimit iranian Ali Khameni ka emëruar Mostafa Pour-Mohammadi, një anëtar i "Komitetit të Vdekjes" përgjegjës për masakrën e rreth 30,000 të burgosurve politikë në vitin 1988, në një post të nivelit të lartë në gjyqësorin e regjimit iranian.

Pour-Mohammadi, ishte ministër i drejtësisë deri javën e kaluar kur Hassan Rouhani u detyrua ta largonte atë për shkak të aktiviteteve të shumta nga opozita brenda dhe jashtë vendit. Ministri i ri i Drejtësisë i Hassan Rouhanit, SeyedAlirezaAvai, i sanksionuar nga BE për shkelje të të drejtave të njeriut po ashtu ka qenë anëtar i "Komitetit të Vdekjes" në krahinën jugore të Khuzestanit.

Me një urdhër nga Ali Khamenei Pour-Mohammadi u emërua si këshilltar i kreut të gjyqësorit të regjimit iranian SadeghLarijani.

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.