Merkure, 15 Nentor 2017 00:00

Presidenti francez: Programi i raketave i Iranit duhet të kufizohet; negociata ose sanksione

Presidenti francez: Programi i raketave i Iranit duhet të kufizohet; negociata ose sanksione

Reuters dhe AP - Presidenti francez Emmanuel Macron ka shprehur të enjten shqetësimin për programin e raketave balistike të Iranit duke thënë se duhet të kufizohet ose nëpërmjet negociatave, ose nëpërmjet sanksioneve të mundshme.

Duke e akuzuar Iranin për raketën e lëshuar nga Jemeni dhe të kapur nga Arabia Saudite të shtunën, Macron tha: "Ekziston një shqetësim i jashtëzakonshëm në lidhje me Iranin. Duhet të fillojmë negociata për raketat balistike të Iranit".

"Ashtu si u bë në vitin 2015 për veprimtaritë bërthamore, është e nevojshme të krijohet një kuadër për veprimtaritë balistike të Iranit dhe të hapet një proces negociatash, me sanksione nëse është e nevojshme, që do ta mundësonin atë", tha Macron.

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.