Merkure, 22 Nentor 2017 00:00

Pjesa më e madhe e zonave kanë mungesë uji dhe energjie elektrike një javë pas tërmetit

Pjesa më e madhe e zonave kanë mungesë uji dhe energjie elektrike një javë pas tërmetit


Një javë pas tërmetit vdekjeprurës në rajonet perëndimore të Iranit, njerëzit ende nuk kanë furnizime minimale. Shumë fshatra ende nuk kanë tenda, ushqim, ujë dhe energji elektrike. Regjimi iranian, i njohur për vjedhjen dhe plaçkitjen e popullit, ka lënë banorët e goditur nga tërmeti në dimër të ftohtë nën rrënojat. Kjo ka sjellë rritjen e urrejtjes publike.

Një pilot helikopteri në Fort Abuzar të Sarpol-e Zahab tha këto në lidhje me ato çka pa  tek fluturonte mbi rajonin e goditur nga tërmeti: "Pamë shumë skena ... ndryshe nga ato që shihni në [TV shtetëror] ... katastrofa që kemi parë është shumë më e rëndë dhe e gjerë nga ajo që tregohet në [TV shtetëror] ose në internet. Ajo që po shoh është se njerëzit po ndihmojnë ndërsa përpjekjet e shtetit për të ndihmuar janë shumë të dobëta ".

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.