Merkure, 22 Nentor 2017 00:00

Mirëpritet qëndrimi i komunitetit arab kundër regjimit klerikal dhe bëhet thirrje për veprim efektiv dhe të zbatueshëm

Mirëpritet qëndrimi i komunitetit arab kundër regjimit klerikal dhe bëhet thirrje për veprim efektiv dhe të zbatueshëm

Rezistenca iraniane mirëpret vendimet e miratuara nga samiti i jashtëzakonshëm i ministrave të jashtëm të shteteve arabe, të tilla si dënimin e regjimit të mullahëve "për" përfshirjen e tij të vazhdueshëm në çështjet arabe që ushqen grindjet sektare dhe fetare "dhe" mbështetjen që i jep terrorizmit dhe grupeve terroriste në Shtetet arabe me armë të avancuara dhe raketa balistike,

"dhe referimin në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të" shkeljes së Rezolutës nr 2231 mbi zhvillimin e programit të raketave balistike "dhe" shkeljes së Rezolutës (2216) "në lidhje me Jemenin ... .dhe e konsideron si një hap të nevojshëm për t'u përballur me politikën e eksportimit të fundamentalizmit dhe terrorizmit nga ana e regjimit të mullahëve që sundon në Iran që duhen plotësuar me një sërë masash praktike.

Regjimi klerikal, për mbijetesën e tij, ka nevojë ekstreme të eksportojë terrorizmin, luftën dhe ekstremizmin. Që prej tre dekadash, Rezistenca iraniane ka theksuar nevojën për t'u përballur me këtë regjim si armiku më i madh i paqes dhe qetësisë në rajon dhe në botë. Mungesa e vëmendjes ndaj këtij kërcënimi, negocimi dhe zbutja e ka lejuar regjimin të zgjerojë valën e paparë të terrorizmit, luftës dhe masakrave në vendet e rajonit nga Siria, Iraku, Libani dhe Palestina në Jemen, Bahrein dhe Afganistan, e madje edhe përtej rajonit.

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.