Premte, 12 Janar 2018 00:00

Arritjet e protestave të Iranit deri tani

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

NCRI - Pas të paktën 50 të vdekurve dhe mbi 4,000 arrestimeve, regjimi iranian ka deklaruar sërish se protestat kundër regjimit në mbarë vendin kanë marrë fund. Kjo nuk është aspak e vërtetë.

Shumë qytetarë-gazetarë kanë marrë përsipër rrezikun e dhunës së regjimit për të publikuar fotografi dhe filmime rreth protestave të vazhdueshme, dhe megjithëse tani duket se protestat nuk po rriten në numër apo frekuencë, kjo nuk do të thotë se kanë mbaruar. Jo për një kohë të gjatë.

Protestat tashmë kanë bërë shumë për të zhbërë shumë mite rreth regjimit dhe popullit të Iranit që ekzistojnë në Perëndim. Le të përmendim disa prej tyre.

1) Populli iranian nuk po tubohet kundër regjimit në përgjigje të retorikës së ashpër të SHBA.

2) Nuk ka të moderuar në regjimin iranian

3) Marrëveshja bërthamore iraniane nuk ka bërë asgjë për të ndihmuar iranianët e thjeshtë

 

Një gjë është e sigurtë, edhe nëse këto protesta janë pezulluar për momentin, populli iranian do të vazhdojë të luftojë derisa të arrijë lirinë e tij.

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.