Shtune, 13 Janar 2018 00:00

Trumpi paralajmëron se kjo mund të jetë heqja dorë përfundimtare nga marrëveshja bërthamore e Iranit

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

 Trumpi paralajmëron se kjo mund të jetë heqja dorë përfundimtare nga marrëveshja e Iranit, Presidenti Trump rinovoi marrëveshjen bërthamore të Iranit, por tha se kjo do të jetë hera e fundit. Marrëveshja, e cila duhet të rinovohet çdo 120 ditë, heq dorë nga sanksionet kryesore që SHBA ngritën si pjesë të marrëveshjes.

Megjithatë, ripërtëritja vendos 14 sanksione të reja mbi njerëzit dhe subjektet për shkeljet të supozuara që nuk lidhen me industrinë bërthamore të Iranit. Zyrtarë të lartë të administratës thanë se Trumpi do t'i bëjë presion partnerëve evropianë që të bien dakord për të vendosur kushte të reja mbi qëndrimin iranian. Marrëveshja fillimisht u ndërmjetësua në vitin 2015 midis pesë fuqive të tjera botërore për të frenuar aspiratën bërthamore të Iranit.

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.