Premte, 29 Dhjetor 2017 00:00

SOT: Mijëra vetë thërasin "Vdekje diktatorit" "Vdekje Rouhanit" në qytetet iraniane

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

E enjte, 28 dhjetor 2017 10:26

Stafi NCRI

NCRI - Mijëra iranianë këndonin slogane kundër regjimit, përfshirë edhe kundër presidentit të regjimit Hassan Rouhani, në protesta në një numër qytetesh iraniane duke përfshirë qytetin verilindor të Mashhadit të enjten, më 28 dhjetor.

Mashhadi është qyteti i dytë më i populluar në Iran dhe kryeqyteti i provincës Razavi Khorasan. Eshtë i vendosur në verilindje të vendit, në kufi me Turkmenistanin dhe Afganistanin.

Banorët e Mashhadit protestonin kundër rritjes së kostos së jetesës.

U lëshuan thirrje të ashpra "Vdekjes së Diktatorit" dhe "Vdekjes së Rouhanit".

Demonstruesit gjithashtu thërrisnin "Harrojeni për Sirinë, mendoni për ne", "mos u frikësoni, jemi të gjithë bashkë".

Protesta të ngjashme u bënë në qytetet e Neyshaburit dhe Shahroudit.

Në Mashhad, forcat represive të sigurisë së shtetit sulmuan protestuesit.

 

https://www.youtube.com/watch? time_continue=4&v=W8vNH0Giw3M

https://www.youtube.com/watch? time_continue=2&v=RzUpuzuX1C0

https://www.youtube.com/watch? v=yWuQo27a8CU

Media

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.