Irani zgjeron hegjemoninë e tij përmes luftës së informac

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

Zëri i Europës

1 Shkurt 2018

ionit 

Lufta e suksesshme e informacionit e Iranit kundër rivalit të tij rajonal, Arabisë Saudite, hap rrugën për fitore të rëndësishme politike, duke lehtësuar qëllimet gjeopolitike të Republikës Islamike për zgjerimin dhe imperializmin rajonal dhe global. Vrasja e personaliteteve dhe sulmet ndaj reputacionit kanë qenë një dobësi e inteligjencës së Iranit dhe rrjetit të madh të agjencive brenda dhe jashtë vendit, duke përfshirë Evropën dhe Shtetet e Bashkuara.

Një tip të opsioneve psikologjike, që synojnë diskriminimin e disidentëve brenda dhe jashtë vendit dhe heqjen e mendjes nga shkeljet e të drejtave të njeriut dhe kërcënimet globale të sigurisë, Irani e ka mësuar këtë strategji nga Bashkimi Sovjetik, i cili për një kohë mbështeti regjimin e sapokrijuar të Khomeinit.

Dita moderne ruse, e cila është mjaft e angazhuar në mbjelljen e kaosit përmes masave aktive të ndryshme, duke përfshirë propagandën e madhe në internet dhe diskreditimin e politikanëve dhe institucioneve në vendet perëndimore, po ashtu ka qenë e lidhur ngushtë me Iranin në arenat e mbrojtjes dhe sigurisë dhe ka bashkëpunuar ngushtë për çështje të përzgjedhura të inteligjencës.

Irani, megjithatë, ka qenë shumë më i mprehtë në kërkimin e ndikimit të tij dhe për këtë arsye, ndoshta, u ka ikur vëmendjes së qeverive dhe organizatave private, duke zbatuar me sukses planet e tij. Aftësia për të bashkuar lojtarët dhe institucionet e rëndësishme perëndimore ka zhvendosur "balancën e pushtetit" në rajon - në realitet, një garë për pushtetin midis Iranit dhe KSA-së - në favor të Republikës Islamike, shumë e dukshme, madje edhe pasi administrata e Presidentit Trump u distancua nga mbështetja e hapur për marrëveshjen bërthamore dhe filloi të censurojë disa nga aktivitetet agresive të Iranit.

Irani arriti të përdorë një grup lobuesish mashtrues, NIAC, të kryesuar nga Dr. Trita Parsi, dhe maskuar si një organizatë për të drejtat e njeriut dhe një rrjet aktivistësh iranianë, gjatë gjithë administratës së Obamës, si zërin e vetëm të komunitetit iraniano - amerikan. Për shembull, NIAC-ja, e cila pretendonte se përfaqësonte të gjithë iranianët amerikan, në fakt e ka zmadhuar numrin e anëtarëve të saj, dhe ka infiltruar mjaft organizata iraniane për të drejtat e njeriut për të ndaluar në mënyrë efektive kundërshtarët më të zëshëm të regjimit. Më saktë, të vetmit iranianë amerikanë që kanë përfaqësuar ndonjëherë, kanë qenë mbështetës "reformistë" të presidentit Rouhani dhe klikës së tij.

 

 

NIAC-ja gjithashtu arriti të parandalojë, që shtetasve iranianë amerikanë jo-persianë t’ju dëgjohej zëri në Perëndim; pra, shtypja strategjike iraniane jo-perse, marka jo-Khomeiniste e kombeve shiite brenda kufijve të saj të tanishëm dhe në vendet që ka pushtuar qoftë drejtpërsëdrejti, qoftë përmes ushtrive të autorizuara dhe mbështetjes së tyre, mbetet kryesisht e panjohur në Perëndim dhe e pambuluar nga shtypi. Për këtë arsye, Evropa dhe madje edhe Shtetet e Bashkuara tentojnë të nënvlerësojnë rrezikun e Iranit, jo vetëm për qytetarët e vet dhe për fqinjët e drejtpërdrejt, por edhe për vendet e tjera në rajon dhe gjithashtu për çdo vend, që mund të destabilizojë nëpërmjet terrorizmit dhe ndërhyrjes.

Asnjë prej sanksioneve më serioze të SHBA-së dhe BE-së nuk ka pasur për qëllim të frenojë shkeljet iraniane të të drejtave të njeriut apo politikat e dhunshme koloniale. E megjithatë, janë lufta konvencionale, terrorizmi dhe ekspansionizmi imperialist luftarak, që përfaqësojnë qëllimet dhe rrezikun e vërtetë të Iranit, sesa politikat e tij bërthamore, të cilat e mbajtën botën të përqëndruar në një rrezik potencial, duke injoruar kërcënimet e menjëhershme dhe të vazhdueshme.

Megjithatë, NIAC-ja ishte vetëm një anë e strategjisë së suksesshme të luftës së informacionit të Iranit, që mundësoi dhe mbrojti qëllimet e saj më të gjera gjeopolitike. Ajo ka arritur të bashkojë sipas një axhende, kryesisht joprofesionistë dhe jo ekspertë, ish-zyrtarë të administratës së Obamës dhe mbështetësit e tyre ideologjikë në mediat perëndimore dhe në botën akademike, jo vetëm që të sulmojnë çdo politikë të fortë që mund të interpretohet nga Irani si një potencial për të rivendosur sanksionet e ngritura për marrëveshjen bërthamore, por gjithashtu po ndjekin politikën e Arabisë Saudite.

Share this article

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit