Iran Probe - Emërtimi i Terroristit

Të mërkurën u raportua se diplomati terrorist i regjimit iranian, Assadollah Assadi, nuk do ta apelojë dënimin që iu dha në shkurt, në përfundim të çështjes gjyqësore belge që nisi nga një komplot me bombë në 2018-ën. Më 1 korrik të atij viti, Assadi u arrestua në Gjermani pasi ishte identifikuar si organizatori i komplotit për të shpërthyer lëndë plasëse…
Mariam Taha Thompson, 61 vjeç, u paraqit të mërkurën në gjykatën federale të Uashingtonit Përkthyesja ushtarake amerikane Mariam Taha Thompson, 61 vjeç, u paraqit hije rëndë në gjykatën federale në Uashington të Mërkurën, ku ajo akuzohet për dhënien e një liste të informatorëve të fshehtë Hezbollahëve Thompson, nga Rochester, Minesota, u arrestua më 27 shkurt në një strukturë ushtarake amerikane…
Dy muaj më parë, komandanti i Forcave Quds kërcënoi se do të kryente një sulm terrorist brenda Shteteve të Bashkuara Dje, Associated Press, sipas dy zyrtarëve të lartë të inteligjencës amerikane, ka shkruar: ”Irani ka bërë kërcënime kundër Fort McNair, një post i Ushtrisë në kryeqytetin e SHBA, si dhe kundër zëvendës shefit të shtabit të Ushtrisë, sipas dy zyrtarëve…
Imazh satelitor i vendndodhjes së Komplekseve të Konesht dhe Panj Pelleh Të enjten më 18 mars 2021, Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit (NCRI) organizoi një konferencë për shtyp ku dha informacione mbi dy komplekse të IRGC për raketat balistike në Iranin perëndimor, të cilat janë përdorur për sulme kundër vendeve fqinje. Mes pjesëmarrësve në këtë konferencë ishin Ambasadori Giulio…
Bob Blackman, Anëtar i Parlamentit nga Mbretëria e Bashkuar, ka lëshuar një deklaratë më 19 shkurt, në emër të Komitetit Ndërkombëtar të Parlamentarëve për një Iran Demokratik, deklaratë ku dënon mosveprimin e Bashkimit Europian përballë terrorizmit shtetëror të regjimit iranian, sidomos pas faktit që një gjykatë belge më 4 shkurt dënoi diplomatin terrorist të Iranit, Assadollah Assadi, me 20 vite…
Me marrjen e pushtetit nga administrata e re në Shtetet e Bashkuara, shumë nga apologjetët e Iranit, paralelisht me fushatën e shantazheve të regjimit, shpresojnë t’i rikthehen asaj që e quajnë “epoka e artë” e paqësimit. Ndërkohë që Irani i shton veprimtaritë malinje brenda dhe jashtë vendit, komuniteti botëror duhet të mbajë një qëndrim të rreptë kundër regjimit. Vendet europiane…
Mohammad Baghar Zolghadr, një nga komandantët e kahershëm të bazës ushtarake Ramazan që i përkasin forcës Terrorist Quds dhe zëvendësi aktual i ministrisë gjyqësore tha në një intervistë me agjensinë e lajmeve Tasnim të lidhur me Forcën Kuds të IRGC (Garda Revolucionare Islamike Korpusi i Iranit), më 21 dhjetor 2020 “Sa herë që qeveria kishte vështirësi në financimin e një…
Informacionet e reja që janë zbardhur lidhur me çështjen e Assadollah Assadi, diplomatit terrorist të burgosur të Iranit, tregojnë se rrjeti i spiunazhit dhe terrorizmit të mullahëve në Europë është shumë më i madh sesa duket. Për këtë arsye, zyrtarët europianë duhet të veprojnë menjëherë. Assadi u arrestua në korrik 2018 pasi i kishte dorëzuar një bombë një çifti terrorist,…
Faqja 1 di 3

Lajmi i fundit