Kurdët dhe dezinformimi

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Në fillim të viteve 1990, Ministria e Inteligjencës dhe e  Sigurisë së  Iranit (MOIS) nisi një fushatë propagandistike për të demoralizuar popullin Muxhahedin, duke pohuar në mënyrë të gabuar se Ushtria Çlirimtare Kombëtare (UÇK), një krah ushtarak i organizatës së rezistencës, bashkëpunoi me trupat irakiane për të shtypur kryengritjet kurde dhe shiite të vitit 1991.

Dëshmi të tjera

Më poshtë do të gjeni dëshmi të tjera që përgënjeshtrojnë dezinformimin e MOIS-it, se Muxhahedinët janë përfshirë në shtypjen e kryengritjeve kurde dhe shiite të vitit 1991:

 

Ayatollah Iyad Jamal ad-Din

Ayatollah Iyad Jamal ad-Din

Kleriku i lartë shiit, Ayatollah Iyad Jamal ad-Din, zëvendës kryetar i Komisionit për Punët e Jashtme të Këshillit të Përfaqësuesve të Irakut, u pyet në një intervistë të Al-Arabiya për pretendimin e shtypjes së Kurdëve nga MEK-u në vitin 1991. Ajatollah  u përgjigj:

"Unë  kam ndjekur personalisht dhe shqyrtuar shumë nga dosjet e shërbimeve të inteligjencës së qeverisë së mëparshme dhe të agjencive speciale të sigurisë, për të parë nëse  mund të gjeja një faqe të vetme të provave, ose një fotografi apo një dokument që të provojnë se Muxhahedinët-e Khalq morën pjesë në goditjen kundër popullit të Irakut .... Sipas mendimit tim, këto gënjeshtra po shpërndahen nga inteligjenca iraniane për të dëmtuar imazhin e Mujahedin-e Khalq. "1

 

 

 

 Emmanuel Ludot

Emmanuel Ludot, një jurist francez dhe një nga avokatët që përfaqësonte një ish-kreun e shtetit Irakian, demaskoi në tetor të vitit 2005 një propozim që i është bërë atij nga Sedeq Kharrazi, në atë kohë ambasadori iranian në Francë, duke i kërkuar atij që tia ngarkonte MEK-ut sulmet kimike ndaj Kurdëve të Irakut. Z. Ludot tha në një intervistë televizive ,"Ambasadori iranian më tha, të them se Kurdët nuk u helmuan me gaz nga Iranianët ... (se) kjo ishte vepër e MEK-ut." 2

Sami Ghazi al-Assadi, Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Intifidiya i Shaabania, një organizatë e shquar e Shiitë-ve të Irakut, lëshoi ​​një deklaratë më 18 nëntor 2006, në lidhje me pretendimin e rremë se  Muxhahedinët  shtypën rebelimin shiit në vitin 1991:

"Me anë të kësaj ne ju vërtetojmë juve dhe të gjithë botës se Organizata Popullore e Muxhahedinëve të Iranit nuk ka marrë pjesë në shtypjen e lëvizjes shiite kundër qeverisë së mëparshme në vitin 1991, dhe për këtë nuk ka asnjë dëshmi; por ato janë vec pretendime dhe thashetheme të papëlqyeshme nga ana e agjentëve të qeverisë iraniane ndaj saj. "3

Grand Sheikhs, fisnikët, dhe OJQ-të në krahinat e Irakut jugor, i dërguan një letër z. Ashraf Qazi, Përfaqësues Special i Sekretarit të Përgjithshëm (SRSG) për Irakun, UNAMI më 27 qershor 2007, ku thuhet:

"Ne e njohim tërësisht PMOI-në, të cilët kanë qenë miqtë tanë të dashur në Irak për këto njëzet e një vjet, dhe nuk kemi parë asgjë tjetër prej tyre, përveç miqësisë dhe vullnetit të mirë. Regjimi iranian është i vetëdijshëm për këtë marrëdhënie të ngushtë dhe e sheh atë si një kërcënim për qëllimet e saj agresive për të sunduar Irakun; prandaj, ai ka ndjekur taktika të paligjshme kundër PMOI-së të tilla si, ekspozimi ndaj  shpifjeve të mbrapshta, sajimi i historive të rreme, përdorimi i metodave abuzive ... për të lehtësuar ekstradimin e anëtarëve të tyre në Iran ose për dëbimin e tyre nga Iraku.

"Një nga këto është e ashtuquajtura angazhimi i PMOI-së në shtypjen e Lëvizjes Entifadeh Shabaniyeh (kryengritja popullore) në vitin 1991, e cila është krejtësisht e rreme dhe PMOI-ja nuk ka ndërhyrë kurrë në punët e brendshme të Irakut dhe gjithmonë ka insistuar në pozicionet e saj neutrale ".

 

Letra e mësipërme është nënshkruar nga:

Al Sheikh Faysal Ojaybi Sahar Al Mhdavi, Sekretar i Përgjithshëm i Shoqatës së Fiseve të Irakut

Al Sheikh Jabbar Mahdi Jasim, Grand Sheikh nga fisi Albouei

Salim Khozair Makki, kryetari i Abou Ghorab dhe zyrës Al Hendiah në Irak

Al Sheikh Hakim Moujed Samavi Alsablavi, Grand Sheikh i fisit Al Shable në provincën Divanieh

Al Sheikh Mohammad Ojaybi Sahar

Al Sheik Habib Mahmud, kryetari i fisit Al Ghazab

Adnan Batloul, kreu i sigurisë së Al Entefadeh të Irakut

Al Sheikh Mohammad vlefshme Jasim, fisi Al Rihat

Nejat Hasson Olabi, Fahad Abbas Fahad, dhe Hadi Hassan Oudeh në Al Entegadeh

Në nëntor të vitit 2007, 300.000 shiitë nga Iraku jugor shprehën mbështetjen e tyre për MEK-un dhe hodhën poshtë akuzat e bëra nga MOIS se grupi i rezistencës shtypi shiitët në Irak. Shiitët deklaruan:

"Akuzat për përfshirjen e PMOI-së në vrasjen e shiitëve të Irakut dhe kërkesat nga ana e agjentëve të regjimit iranian nëpërmjet gjyqësorit irakian në këtë drejtim, janë absolutisht të rreme, pasi nuk kanë asnjë kredibilitet ligjor apo besim gjyqësor. Këto vetëm sa zbulojnë shkallën e ndërhyrjes së rregjimit iranian në organet dhe institucionet politike dhe gjyqësore irakiane "4

MEK-u nuk mund të  merrte mbështetjen e gjerë të komunitetit shiit në Irak nëse do të kishte  qenë I  përfshirë në ndonjë mënyrë në shtypjen e  rebelimit të 1991-shit.

 

Referenca:

1) Ayatollah Lyad Jamal as-Din intervistë, Programi Panorama, Rrjeti Televiziv Al-Arabiya, 28 janar 2009.

2) Intervista Emmanuel Lodot, ARTE Kanali Televiziv frëngjisht- gjermanisht, 27 shtator 2005.

3) Deklarata, Lëvizja Intifadieh e Shaabania, Sami Ghazi al-Assadi, Sekretar i Lëvizjes Intifadieh të Shaabani, 18 nëntor 2006.

4) "Deklarata 300,000 shiitëve irakianë," Çlirimi i Iranit. Këshilli Kombëtar i Rezistencës në Iran, Nr 254, 3 dhjetor 2007. Për detaje të tjera shiko artikullin: : "Shiites in S. Iraq Rebuke Tehran; Petition Calls for U.N. Probe Into Iran's Influence, Sheiks Say," Washington Post, 22 nëntor 2007. Historia e re është raportuar edhe në CNN.com, ""Tribal Leader: Evicting Iranian Regime is Only Solution for Iraq,"  23 nëntor 2007. . http://edition.cnn.com/2007/WORLD/meast/11/23/iran.iran/

Share this article

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit