Irani duhet të japër llogari për krime kundër njerëzimit

NCRI – Rreziku më i madh që vjen nga regjimi iranian nuk qëndron te raketat e paligjshme balistike apo te programet e armëve bërthamore, por te kërcënimi ndaj popullit të vet.

Ky rrezik nuk është aspak i ri; ai erdhi bashkë me Regjimin në vitin 1979, por për një arsye apo një tjetër, thuajse askush jashtë Iranit nuk duket se i kushton vëmendje.

Sulmi më i madh që regjimi iranian ndërmori mbi popullin e vet, për çka mbetet i pandëshkuar deri më sot, është masakra e vitit 1988, në të cilën mbi 30,000 të burgosur politikë u vranë brenda pak muajsh.

Ayatollah Ruhollah Khomeini lëshoi ​​një fetva duke bërë thirrje për ekzekutimin e të gjithë të burgosurve politikë të Iranit dhe regjimi krijoi panelet e vdekjes që mbikëqyrnin farsat gjyqësore ndaj të burgosurve me sy të lidhur.

Pak të burgosur hoqën dorë nga besimet e tyre dhe prandaj shumica u dënuan me vdekje, duke përfshirë edhe gra shtatzëna dhe fëmijë nën moshën 13 vjeç.

Sara Hassani, një studiese e politikës në New School for Social Research dhe asistente-pedagoge për Shkenca Politike në Brooklyn College, ka shkruar një artikull redaksional në TownHall, duke folur për vdekjen e xhaxhait të saj, Mahmud Masoud Hassani, gjatë masakrës.

Lufta Iran-Irak u ofroi Mullahëve një mundësi për të zgjeruar fondamentalizmin në Irak.

Lufta Iran -Irak

Një depo irakiane e magazinimit të naftës e shkatërruar nga forcat ajrore të Iranit në ditët e para të luftës.

Lufta Iran-Irak filloi në shtator të vitit 1981, kur forcat ajrore të Irakut nisën një sulm të befasishëm kundër Iranit. Konflikti mund të kishte përfunduar 20 muaj më vonë, me kushte të kënaqshme për Iranin, duke përfshirë kompensimin dhe njohjen nga Iraku të  kufirit pas vitit 1975. Por, Ayatollah Khomeini dhe Mullahët në pushtet, për të kënaqur ambiciet e tyre mesianike, vazhdoi gjendjen e luftës. Konflikti u zvarrit edhe për gjashtë vjet, duke u bërë lufta më e gjatë konvencionale në shekullin e 20-të dhe një nga më shkatërrueset në aspektin e viktimave dhe kostove.1

Në fillim të luftës, Muxhahedinët Popullorë u hodhën në front për të mbrojtur popullin iranian. Por, pasi Iraku tërhoqi forcat e saj ushtarake nga territori iranian dhe bëri thirrje për paqe, organizata e rezistencës kundërshtoi vazhdimin e luftës së Mullahëve. Me Sadamin i cili  kërkonte ti jepej fund konfliktit  nga njëra anë dhe vendet e rajonit të përgatitura për të ndihmuar ti paguanin kompensim  Iranit nga ana tjetër, ishte gati për tu arritur një zgjidhje e drejtë. Khomeini refuzoi fillimin e bisedave dhe në këtë mënyrë është përgjegjës për vazhdimin e luftës me një kosto të tmerrshme ndaj popullit iranian.

Kjo faqe e internetit jep detaje rreth obsesionit të Mullahëve për të përmbysur Irakun dhe për të vendosur një republikë islamike. Ajo tregon se si Mullahët e përdorën luftën për të fuqizuar pushtetin e tyre. Ajo përshkruan iniciativat e Muxhahedinëve Popullorë për t'i dhënë fund konfliktit. Dhe kjo tregon me hollësi krijimin e Ushtrisë Çlirimtare të Iranit (UÇK) dhe betejat e saj kundër forcave te Khomeinit, për ta shpëtuar vendin nga teokracia e pamëshirshme dhe për të sjellë demokracinë në Iran.

 1) "The Longest War; The Iran-Iraq Military Conflict."  Dilip Hiro.  Routledge. 1991.

 

Iraku pushton Iranin

Më 22 shtator 1981, Iraku sulmoi bazat ajrore të Iranit, pastaj dërgoi trupa tokësore përgjatë kufirit, në një sulm tre-degësh në Khuzestan, një krahinë e pasur me naftë në Iranin jugperëndimor. Sadam Huseini kërkonte të përfitonte nga trazirat e brendshme të Iranit në prag të revolucionit të vitit 1979. Ai shpresonte për një fitore të shpejtë dhe besonte se sulmi mund të largonte regjimin fondamentalist të Iranit, i cili mbështeti haptazi rrëzimin e qeverisë së tij Baath.

Khomeini është fajtor për provokimin e Irakut. Në vitin 1979, pas kthimit në Teheran dhe duke marrë kredi për rrëzimin e Shahut, Ayatollahu shpalli Baghdadin si objektivin e tij të        ardhshëm .1 Mullahët bënë thirrje për një revolucion islamik në Irak dhe ofruan mbështetje financiare për grupet politike në vend për të arritur këtë qëllim, duke shkelur kushtet e Marrëveshjes së 1975 me Algjerin. Pesë ditë para pushtimit, Sadami shfuqizoi marrëveshjen me Iranin dhe kërkoi një kthim në demarkacionin e kufirit para 1975.2

Teherani intensifikoi nje hakmarrje të ashpër. Forcat e saj ajrore sulmuan bazat ajrore të Irakut, rafineritë e naftës, bimët petrokimike, digat, si dhe objektivat e tjera strategjike. Në Khuzestan, avionët dhe helikopterët luftarakë goditën divizionet e blinduara të Irakut, duke ngadalësuar kështu avancimin e tyre.

Organizata e Muxhahedinëve Popullore të Iranit (PMOI / MEK) grumbulloi pas një thirrje për armë, dhe dërgoi qindra luftëtarë në front për të luftuar kundër pushtuesve të Irakut. Anëtarët dhe mbështetësit Muxhahedinë "shkuan në front menjëherë", thuhet  në një raport të Departamentit të Shtetit të SHBA.3 "Ata janë toleruar nga fondamentalistët vetëm në ditët e para të ethshme të luftës, dhe shumica e tyre u përjashtuan shumë shpejt." 4

 

Muxhahedinët Popullorë (PMOI/MEK)

Muxhahedinët mbajtën qëndrimin parimor, se veprimi i Irakut ishte një akt agresioni, duke e ditur fare mirë se Mullahët i ishin kundërvënë Irakut duke ndërhyrë në punët e tij të brendshme në një përpjekje për të përmbysur qeverinë dhe për ta zëvendësuar atë me një republikë islamike.5

Një numër i madh i anëtarëve dhe mbështetësve të PMOI / MEK u vranë ose u zunë rob nga trupat irakiane, në këtë konflikt.

Tërheqja e Irakut

Katër muaj pas fillimit të luftës, Irani ndërmorri një seri kundërsulmesh të suksesshme kundër forcave irakiane. Deri në mars, luftimet pushuan. Pas kësaj, zotërimi i territorit ndryshoi minimalisht deri në fund të vitit 1981, kur Irani ndërmorri një sulm në shkallë të gjerë, që detyroi trupat e Irakut  të tërhiqeshin. Siç është raportuar nga Associated Press, "Iranianët filluan ta kthenin valën e betejës kundër Irakut në mars të vitit 1982 dhe gradualisht detyruan pushtuesit të tërhiqen përtej kufirit." 6

Aftësitë ushtarake të Irakut patën një kosto të rëndë gjatë muajve të luftimeve. Ka pasur shumë viktima dhe divizionet  e tij të blinduara dhe forcat ajrore u dobësuan rëndë. Edhe pse Iraku pati një avantazh në disa fusha, të tilla si tanke dhe helikopterë, forca e tij e përgjithshme ushtarake dhe furnizimet ishin të pamjaftueshme për të ruajtur kontrollin e territorit Iranian.  

 

Opozita ndërkombëtare

Sukseset e luftës së Iranit dhe qëllimi i tij i shpallur, për të zëvendësuar Sadamin me një qeveri fondamentaliste, alarmuan  shumë vende. Për shtetet e Gjirit Persik, regjimi i Mullahëve ishte një kërcënim për paqen dhe sigurinë dhe ata kishin frikë se ajo do të destabilizonte rajonin. Në përgjigje, ata i ofruan Irakut mbështetje financiare për të kundërshtuar progresin e regjimit të Mullahëve.

Referenca:

1) "8-Year Gulf War: Victims but no Victors." New York Times. July 25, 1988.
2) "Non-Aligned Peace Commission Takes Message to Iraq." Associated Press. May 11, 1981.
3) "People's Mojahedin of Iran." U.S. Department of State. October 28, 1994.
4) Referenca e mësipërme
5) "Enemies of the Ayatollahs." Mohammad Mohaddessin. Zed Books, London. New York. 2004.
6) "Iran's Army Remains Potent Despite Losses, Purges." Associated Press. July 19, 1982.

 

Lufta e Mullahëve

Mullahët e Iranit mund ta kishtin përfunduar luftën pas 20 muajsh, por e vazhduan konfliktin, duke shpresuar të rrëzonin Sadam Huseinin dhe  të vendosnin një regjim fondamentalist. Lufta u zgjat edhe për gjashtë vjet; u vranë më shumë se një milion njerëz.

Më 17 qershor 1982, Iraku propozoi një armëpushim që kërkonte tërheqjen e plotë të trupave të tij brenda dy javësh dhe një rezolutë të çështjeve të diskutueshme përmes arbitrazhit detyrues. Khomeini e refuzoi ofertën.2 Për Ayatollahun, lufta  ofroi një mundësi për të zgjeruar revolucionin islamik në Irak, një obsesion me anë të së cilës ai kishte mbajtur dhe konsoliduar për një kohë të gjatë pushtetin brenda Iranit.3

Tre ditë pas propozimit të armëpushimit, Iraku deklaroi se do të tërhiqte në mënyrë të njëanshme  brenda dhjetë ditëve të gjitha forcat nga Irani. Ky veprim dhe refuzimi i Khomeinit për t'i dhënë fund konfliktit e përmbysën situatën, duke bëre Iranin forcë agresore. Nga kjo pikë e tutje konfliktit u quajt Lufta e Mullahëve.

PMOI-ja nuk u pajtua me vendimin e Khomeinit. Ajo deklaroi, se nuk kishte më asnjë arsye për të derdhur gjak iranian dhe bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm. Zgjatja e armiqësive ishte jopatriotike dhe jo në interes të popullit iranian. Massoud Rajavi, kreu i PMOI / MEK, shpjegoi se Khomeini ishte "i vetmi person që bëri thirrje për vazhdimin e luftës", sepse ajo i  shërbente për të zgjeruar pushtetin e tij.4

Kushtet në Iran në këtë kohë ishin të padurueshme. Mansour Farhang, ambasadori i parë i Iranit në Kombet e Bashkuara, e përshkruante jetën në Iran si pasojë e luftës dhe politikave shtypëse të Mullahëve :

"Populli iranian e di, se po të mos ishte për paaftësinë e Khomeinit, irakianët kurrë nuk do të guxonin të na sulmonin. Dy milion refugjatë. Rafineria më e madhe e naftës në botë e shkatërruar plotësisht. Më shumë se 200 miliardë $  dëme materiale. Më shumë se 100.000  të vrarë dhe mbi 250.000 të plagosur. Ne kemi afërsisht 5 milionë të papunë. I gjithë sistemi universitar është mbyllur ...  Më shumë se 50,000 iranianë gjenden në burgje dhe 20.000 u ekzekutuan ... inflacioni është 50 -60 %, 60. Njerëzit duhet të qëndrojnë në rradhë për të marrë bukë. Ata marrin mish një herë në muaj. "5

Mullahët i kthyen shpinën vuajtjeve të popullit dhe vazhduan luftën e tyre kundër Irakut, pavarësisht kostove.

 

Të rinjtë e Iranit dërgohen drejt vdekjes

Meqënëse gjendja e luftës po zgjatej pa fund, gjithnjë e më shumë të rinj iranianë nuk pranonin të bashkoheshin me ushtrinë. Për të kompesuar mungesën e rekrutëve të rinj, Khomeini i dërgoi "Mullahët dhe veteranët e luftës në shkolla dhe xhamitë e fshatrave " për të rregjistruar djemtë e  mitur, të cilët i detyruan të shkonin në luftë. Ata që u prekën më shumë ishin të rinjtë e varfër analfabetë nga familjet fetare.6

Ushtarët fëmijë, disa prej tyre edhe nëntë vjeç, u trajnuan minimalisht dhe pastaj u transportuan për në vijën e frontit, duke mbajtur fashat e kuqe të dëshmorit dhe shirita metalike me numra serialë të quajtur "çelësat e parajsës" rreth qafës së tyre.7

 

 

 

Rreth 100.000 djem u vranë si pasojë e Luftës së Mullahëve .

Djemve ju thuhej, se nëse do të vdisnin në luftë, ata do të shkonin drejt e në parajsë. "Regjimi  punësoi aktorë profesionale për të luajtur rolin e Imamit të fshehur, të cilët paraqiteshin në momente vendimtare, për të nxitur ushtarët fëmijë të vërshonin mbi fushat e minuara ose të hidheshin para tankeve të armikut, për ti ndaluar ato." 8

Të rinjtë Iranianë u detyruan të shkonin në luftë, të merrnin trajnimin minimal, dhe pastaj të dërgoheshin në vijën e frontit, ku ata u përdorën në sulmet ballë për ballë ndaj mbrojtjes së fortifikuar irakiane. Rreth 100.000 djem u vranë si pasojë e Luftës së Mullahëve .

Të rinjtë e pafajshëm shpesh u përdorën në sulmet masive ballë për ballë kundër mbrojtjes irakiane të fortifikuar rëndë. Në disa raste, grupet me rreth 20 fëmijë i lidhnin bashkë me litarë, për të parandaluar arratisjen e tyre përpara se të dërgoheshin në luftë .9

Numri i fëmijëve iranianë të vrarë si pasojë e Luftës së Mullahëve  vlerësohet të jetë më shumë se 100.000, shumica e tyre të moshës 12-15 vjeç.

 

 

 

 

 

Pushteti i konsoliduar

Khomeini e përdori konfliktin me Irakun për të konsoliduar pushtetin e tij. Sulmet e çdo lloji u ndaluan për shkak të luftës. Mullahët burgosën, torturuan, dhe vranë mijëra iranianë të cilët kundërshtuan regjimin e tyre teokratik.

Nën rregjimin e Shahut kanë qënë rreth 3.000 të burgosur politikë. Khomeini burgosi 150.000 kundërshtarë politikë në fillim të viteve 1980.11 Regjimi i tij ekzekutoi më shumë se 100.000 njerëz, "kryesisht me akuza, që nuk do të pranoheshin kurrë nga një gjykatë e zakonshme." 12

________________________________________

1) "International News."  Associated Press.  June 20, 1982.

2) "Khomeini Declares Continued War with Iraq."  June 21, 1982.

3) "Enemies of the Ayatollahs." Mohammad Mohaddessin.  Zed Books, London, New York.  2004.

4) "Iraqi Visits Iranian Leftist in Paris."  New York Times.  January 10, 1983.

5) "Mansour Farhang, Top Khomeini Ally Who Fled Iran, Talks to Don Oberdorfer."  Washington Post.  November 28, 1982.

6) "Iran: The Youngest Martyrs."  Newsweek.  March 31, 1983.

7) "New Attack on Basra Stymied, Iraq Says."  The Globe and Mail (Canada).  July 23, 1982.

8) "Iran: The Youngest Martyrs."  Newsweek.  March 31, 1983.

9) "Iran: Five Years of Fanaticism."  New York Times.  February 12, 1984.

10) Referenca e mësiperme.

11) "The Persian Nights: Iran Under the Khomeinist Revolution."  Amir Taheri.  Encounter Books.  2008.

12) Referenca e mesipërme.

 

Iniciativat për paqe të NCRI-së ( Këshilli Kombëtar i Rezistencës Iraniane )

Për t'i dhënë fund mjerimit dhe shkatërrimit të luftës, dhe për tia ndaluar regjimit përdorimin e konfliktit si një justifikim për represion të brendshëm dhe pamundësisë për të përmbushur nevojat e publikut, Këshilli Kombëtar i Rezistencës "filloi një fushatë të gjerë për paqe brenda dhe jashtë Iranit." 1 Lufta mund të përfundojë, tha z.Rajavi, vetëm nëpërmjet "negociatave të drejtpërdrejta midis dy palëve, në kuadër të sovranitetit dhe integritetit territorial të dy vendeve.2

Iniciativa e parë e madhe e NCRI-së ishte Plani i Paqes (Peace Plan ), i cili u prezantua më 13 mars 1983. Ai  bënte thirrje për një "deklarim të menjëhershëm të një armëpushimi midis të gjitha forcave",  "tërheqjen e forcave të dy vendeve pas kufijve ... (bazuar në ) kufijtë territoriale mes Iranit dhe Irakut, "dhe një" shkëmbim të të gjithë të burgosurve të luftës brenda një periudhe maksimale prej tre muajsh pas shpalljes së armëpushimit ". Përveç kësaj, kufiri ndërkombëtar duhet të kthehej në demarkacionin e specifikuar në Marrëveshjen e Algjerit 1975 (1975 Algiers Agreement) (kufiri para luftës). Dhe dëmet nga konflikti do të arbitroheshin nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë dhe vendimet e saj do të ishin të detyrueshme.

Plani i Paqes bënte thirrje edhe për "hartimin e një traktati të qartë të paqes mes dy vendeve, në bazë të respektimit të plotë të sovranitetit kombëtar dhe pavarësisë, integritetit territorial, mosndërhyrjes në punët e brendshme të njëri-tjetrit, fqinjësisë së mirë dhe imunitetit të kufijve ndaj sulmeve. "

Plani i Paqes përmbante çështjet kryesore të kërkuara nga Mullahët në maj të vitit 1981, për të ndaluar konfliktin; një armëpushim dhe tërheqje e njëkohësishme e forcave irakiane nga territori i okupuar iranian, i cili tashmë kishte ndodhur, rivendosja e kufirit me Irakun siç ishte përcaktuar me Marrëveshjen e Algjerit 1975, dhe një hetim për të përcaktuar shkaktarin në rastin e fillimit të luftës.3

 

Përgjigjia

 

Akbar Hashemi Rafsanjani, Hosseini Khamenei, lideri suprem i tanishëm i Iranit dhe Ayatollah Khomeini e refuzuan Planin e Paqes së PMOI-së si dhe të tjerat. Si rezultat, ata janë përgjegjës për qindra e mijëra vdekje të kota, shkatërrimin e qyteteve të tëra, dhe më shumë se tre milionë refugjatë.

Mullahët e Iranit bënë të ditur reagimin e tyre ndaj propozimit të Planit të Paqes në një konferencë shtypi në Teheran. Presidenti iranian Khamenei refuzoi "me forcë" iniciativën, duke pretenduar se ishte një hile e Irakut që të përfitonte kohë për tu riarmatosur dhe  goditur përsëri Iranin.4

 

Në të vërtetë, Mullahët kërkonin të vazhdonin luftën për të konsoliduar pushtetin e tyre të brendshëm. Konflikti u lejoi atyre që të vendosnin masa të ashpra për të bllokuar nje opozitë të mundshme. Mullahët gjithashtu ishin të vendosur për të përmbysur qeverinë e Sadamit dhe për të instaluar një republikë islamike fondamentaliste. Tre muaj më parë, Khamenei kishte miratuar  formimin e Këshillit të Lartë të Revolucionit Islamik në Irak, një qeveri në mërgim. Ajo u formua për të krijuar   " bazën e lëvizjes kundër regjimit uzurpues  Irakian, për të mobilizuar njerëzit kundër tij, për të vazhduar luftën e tyre deri në rrëzimin e regjimit uzurpues dhe  vendosjen e një rendi publik dhe islamik." 5

Ndërsa Khamenei hodhi poshtë Planin e Paqes, nisma u miratua nga Iraku në një deklaratë zyrtare më 21 mars 1983. "Ne përshëndesim iniciativën e paqes e shprehur në deklaratën e Këshillit", thuhej në të, "dhe dëshirojmë të   shprehim dëshirën e Irakut për të realizuar paqen dhe për të bashkëpunuar me Këshillin ose cilindo Iranian për këtë qëllim, dhe për të vendosur marrëdhënie mbi baza të forta. " Iraku tha se ishte "gati për ti shqyrtuar këto pika dhe ka dëshirën e vërtetë dhe të sinqertë për të arritur një marrëveshje të drejtë me Këshillin Kombëtar ose çdo autoritet kompetent iranian me dëshirën e zjarrtë për paqe." 6

Shumë anëtarë të parlamentit dhe udhëheqës së qeverisë miratuan gjithashtu nismën e paqes së NCRI –së. Në një rezolutë (resolution), Parlamenti Evropian u shpreh:

"mbështetje për lëvizjen për paqe dhe liri e udhëhequr nga Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit dhe Organizata e Muxhahedinëve Popullore të Iranit si dhe për Planin e saj të Paqes që përfshin një ndërprerje të të gjitha luftërave ushtarake nga të dy vendet Irani dhe Iraku ...." 7

Rezoluta e dënoi "shkeljen e vazhdueshme të të drejtave të njeriut nga ana e regjimit Khomeini" dhe shprehu "zmbrapsjen nga torturimi dhe ekzekutimi i kundërshtarëve politikë, veçanërisht i atyre që kanë marrë pjesë në demonstrata në favor të paqes dhe lirisë." 8        

Plani i Paqes morri mbështetjen e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (Rezoluta nr 849) (Resolution No. 849)  , si dhe të partive, organizatave dhe personaliteteve të shumta të politikës.

_________________________________

1) "Enemies of the Ayatollahs."  Mohammad Mohaddessin.  Zed Books, London, New York.  2004.

2) "Iraqi Visits Iranian Leftist in Paris."  New York Times.  January 10, 1983.

3) "Non-Aligned Peace Commission Takes Message to Iraq."  Associated Press.  May 11, 1981.

4) "Iran Rejects Peace Plan."  United Press International.  March 10, 1983.

5) "Iranian President on the War and Political Power Structure."  BBC Summary of World Broadcasts.  November 27, 1982.

6) "Iraqi Official Welcomes Iranian Resistance Peace Initiative."  Baghdad Observer.  March 31, 1983.  See "Enemies of the Ayatollahs."  Mohammad Mohaddessin.  Zed Books, London, New York.  2004.

7) "Written Declaration of Peace and Human Rights in Iran."  Resolution No. 849.  European Parliament. July 8, 1985.

8) Referenca e mësipërme.

 

Ushtria Çlirimtare Kombëtare

Ushtria Çlirimtare Kombëtare u zgjerua me shpejtësi, me përhapjen e lajmit në lidhje me bazën e re të PMOI-së në Irak. Forcat ushtarake të Sadamit vazhduan të ishin në  pozicion mbrojtës përgjatë kufirit të saj me Iranin, ndërsa UÇK-ja operoi në sulm, duke ndërmarrë sulme ndërkufitare kundër objekteve qeveritare dhe Gardës Revolucionare të Iranit.

Mullahët e Iranit i kërkuan Francës të ekstradonte  z.Rajavi dhe anëtarët e tjerë të Muxhahedinëve  Popullorë të Iranit, në mënyrë që ti burgosnin ose ti vrisnin. Atyre duhet tu ketë ardhur si një goditje e madhe, kur në vend të kësaj, Organizata e Rezistencës  themeloi selinë e saj të re në Irak, në afërsi të kufirit iranian.

Lokacioni ofroi avantazhe të rëndësishme strategjike dhe ngjalli shpresën e ripërtërirë për një kryengritje popullore kundër Mullahëve, për t'i dhënë fund luftës dhe për të zëvendësuar teokracinë e korruptuar me lirinë dhe demokracinë e vërtetë.

Muxhahedinët u zhvendosën në Irak, sepse ai ishte i vetmi vend në atë kohë, ku ata mund të vazhdonin rezistencën e tyre kundër regjimit të Mullahëve. Qeveria franceze, pasi  bëri një marrëveshje me Teheranin, ia bëri të qartë  z. Rajavi, se vazhdimi i qëndrimit të tij në Francë ishte i pamundur. Mullahët gjithashtu kërcënuan me rrëmbime të tjera dhe akte terroriste kundër vendeve të tjera evropiane, nëse ato do ti ofronin strehim z.Rajavi.

NCRI-ja ( Këshilli Kombëtar i Rezistencës Iraniane) dhe anëtarët e saj u mirëpritën në Irak për shkak të popullaritetit të tyre, iniciativave të tyre të paqes për t'i dhënë fund luftës, dhe respektit për luftën e tyre kundër Mullahëve ekstremistë. Vendosja në Irak i dha një mesazh të fortë  popullit Iranian, dhe në veçanti anëtarëve patriotë të ushtrisë iraniane, se vazhdimi i luftës ishte i paligjshëm. Më pas, shumë anëtarë të ushtrisë iraniane u bashkuan me PMOI / MEK.

NCRI-ja u sigurua për pavarësinë në ushtrimin e qëllimeve të saj në një takim më 15 qershor 1986, mes z. Rajavi dhe presidentit Sadam Husein. Udhëheqësi irakian deklaroi respektin e qeverisë së tij për "Rezistencën iraniane, pavarësinë e saj ideologjike dhe politike, si dhe lirinë   për të arritur objektivat e saj." 1

Në këtë takim, z.Rajavi i kujtoi Sadam Huseinit, se kur forcat irakiane ishin në territorin iranian, PMOI / MEK ka luftuar kundër tyre. "Por, që nga koha kur Iraku dëshmoi për iranianët dhe botën gatishmërinë e tij për paqe," tha ai, "të gjitha armët duhet ti drejtohen regjimit të Khomeinit, pala e vetme që ka dashur të vazhdonte luftën." 2

Rradhët e Muxhahedinëve Popullorë u rritën me shpejtësi, me përhapjen e lajmit të vendosjes së selisë qendrore të organizatës pranë kufirit iranian. Shumë nga rekrutët e parë ishin studentë iranianë që studionin në universitete jashtë vendit në SH.B.A. dhe Evropë. Pak më vonë se gjashtë muaj pas mbërritjes në Irak, PMOI / MEK organizuan sulmin e parë ndaj Mullahëve, duke goditur një objekt ushtarak në Iran.

Ajo çka filloi si një forcë e vogël guerile, u shndërrua shpejt në një operacion të madh ushtarak i cili u riemërua Ushtria Nacionalçlirimtare e Iranit (NLAI) në qershor të vitit 1987. Ndërsa ushtria e Irakut mbeti në një pozicion mbrojtës përgjatë kufirit të saj me Iranin, UÇK-ja operoi në sulm, duke ndërmarrë sulme ndërkufitare kundër objekteve qeveritare dhe Gardës Revolucionare të Iranit ose Pasdaranit.

UÇK-ja i kryente operacionet e veta në mënyrë të pavarur nga irakianët. Ndërsa  ishte e nevojshme të koordinohej me ushtrinë e Irakut për të shmangur konfrontimet e paqëllimshme përgjatë zonës kufitare, sic ështe ofensiva e qershorit 1988, në të cilën ajo pushtoi qytetin e Mehranit, ajo kurrë nuk ka bashkëpunuar me ushtrinë, apo ti ketë kërkuar mbështetje me zjarr artilerie.3

In its first year of operations, the NLA mounted more than 100 strikes, inflicting hundreds of casualties and "provoking 3,000 desertions from the Iranian forces."4

Në vitin e parë të operacioneve, UÇK-ja ndërmorri më shumë se 100 sulme, duke shkaktuar qindra viktima dhe "provokuar 3.000 braktisje nga forcat iraniane." 4

 

Përshkallëzimi i  sulmeve

Forcat e UÇK-së operuan nga pesë bazat e pozicionuara përgjatë kufirit, që ishin të lidhura varg me kampe të vogla. Në fillim, UÇK-ja kalonte në Iran shpesh gjatë natës, duke goditur me taktikën sulmo e largohu. Ajo u përqendrua në trajnimin, përmirësimin e armatimit, dhe zhvillimin e aftësive të saj ushtarake. Në fillim të vitit 1987, UÇK-ja ishte e gatshme për të kaluar në hapin e rradhës, për të kryer sulme me brigada kundër objektivave në Iran.6

Më 28 mars, UÇK-ja nisi sulmin e saj të parë të madh, të quajtur "Operacioni ylli i ndritshëm." Ajo pozicionoi tanke dhe automjete të blinduara dhjetë milje brenda territorit Iranin mbas një sulmi mbi Divizionin Khorrassan 77, një forcë elite iraniane. Irani pati shumë viktima dhe më shumë se 500 trupa u zunë rob.

Detajet e sulmit të suksesshëm të UÇK-së u transmetuan - njëjtë si dhe operacionet e tjera - në Zërin e Muxhahedinëve, e cila arriti një audiencë të gjerë në Iran, si dhe në stacionin e vet televiziv që ishte i kapshëm në krahinat afër kufirit.7

 

Ofensiva tjetër e madhe, e quajtur "Dyzet Yjet", filloi më 19 qershor 1998. Trupat e UÇK-së, pasi u ndeshën me dy divizione iraniane përgjatë një fronti 31-milje, pushtuan qytetin e Mahanit,  që ndodhej në kufirin Irak-Iran, si dhe kodrat përreth.8 Irani pësoi mijëra viktima; u morën më shumë se 2.000 të burgosur. Gjatë operacionit, UCK-ja kapi një numër të madh tankesh, kamionash, mitralozë të rëndë, armë të vogla, dhe municion.

Duke mos dashur ti fiksonte forcat e saj në pozita mbrojtëse, UÇK-ja u tërhoq disa ditë më vonë, duke theksuar se po merrej me përgatitjet për operacione më të gjera dhe vendimtare.

Fitimtarë në përfundimin e luftës së Mullahëve

Në pamundësi për të arritur qëllimin e deklaruar për të mundur Irakun dhe krijuar një republikë islamike, pasi humbën një seri betejash kundër trupave irakiane, dhe duke u përballur me një kërcënim të sulmeve në rritje nga forcat e UÇK-së, Mullahët pranuan humbjen dhe njoftuan më 20 korrik pranimin e armëpushimit sipas rezolutës Nr.598 (Resolution No. 598 ) të Kombeve të Bashkuara.

Ndërsa operacionet e fundit ushtarake të Sadamit ishin të suksesshme duke i rimarrë territoret e humbura në Irak, ato nuk përbënin ndonjë kërcënim të madh për regjimin e Mullahëve. Forcat modeste të UÇK-së, nga ana tjetër, kishin potencialin për të nxitur një revolucion në Iran. Sulmet e saj kishin depërtuar gjithnjë e më thellë në Iran, duke iu shkaktuar Mullahëve panik. Sulmi i ardhshëm mund të arrinte deri në Teheran. Për të mos rrezikuar rënien e regjimit, Khomeini vendosi ti japi fund armiqësive dhe të pranojë armëpushimin.

Kështu, Muxhahedinët Popullore meritojnë shumë kredite, pasi detyruan Mullahët ti jepnin fund luftës së tyre të panevojshme. Edhe pse Irani dhe Iraku ranë dakord për armëpushim, PMOI / MEK u zotua të vazhdonte luftën e saj të armatosur kundër Mullahëve. Siç është shpjeguar nga   z .Rajavi, ajo ishte "detyrë e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare për të hapur rrugën për një kryengritje të përgjithshme." 9

_________________________________

1) "Saddam Husayn Receives Iranian Resistance Leader Rajavi." BBC Summary of World Broadcasts.  June 17, 1986.

2) "Enemies of the Ayatollahs."  Mohammad Mohaddessin.  Zed Books, London, New York.  2004.

3) "Inside a Moujahedeen Camp: The Fact of Iran-To-Be?"  Los Angeles Times.  December 20, 1987.

4) Referenca e mësipërme

5) "Iranian Exiles Form Rebel Army."  United Press International.  May 22, 1988.

6) "Moujaahedeen Mount Raids from Iraq."  Los Angles Times. April 3, 1998.

7) Referenca e mësipërme

8) "Iranian Rebels to Pull Back, Prepare New Offensive."  UPI.  June 20, 1988.

9) "Anti-Khomeini Guerrillas Seek to Exploit Power Struggle in Iran."  Associated Press.  July 19, 1987.Propaganda VEVAK / MOIS

Ministria e Inteligjencës dhe e Sigurisë së Iranit (VEVAK / MOIS) në mënyrë agresive shpërndan të dhëna të fabrikuara për luftën Iran - Irak për të demonizuar Muxhahedinët Popullorë dhe Ushtrinë Çlirimtare Kombëtare (UÇK).

VEVAK / MOIS shprehet në mënyrë të gabuar se Organizata e Rezistencës iu bashkua ushtrisë së Sadamit "gjatë luftës që Iraku i imponoi Iranit" se "vrau ​​mijëra ushtarë iranianë." Ajo përshkruan UÇK-në si "ushtri private e Sadamit" dhe pretendon se PMOI / MEK ndihmuan Irakun në "luftën e imponuar ndaj Iranit."

VEVAK / MOIS dështoi përshtatshëm për të informuar lexuesit në artikujt e saj të dizinformimit që Khomeini refuzoi ti jepte fund konfliktit, pasi Iraku bëri thirrje për paqe më 17 qershor 1982 - 20 muaj pas fillimit të tij. Ajo kurrë nuk bëri të ditur kontributet e anëtarëve të PMOI / MEK që u hodhën në vijën e frontit për të luftuar trupat irakiane, kur ata pushtuan Iranin. Nuk ka asnjë informacion mbi refuzimin nga Mullahët të armëpushimit të vitit1982 ofruar nga Iraku.

Khomeini refuzoi ti jepte fund konfliktit, duke sjellë mjerim dhe vuajtje të panevojshme për miliona iranianë. PMOI / MEK kundërshtoi me forcë vendimin e Mullahëve për të vazhduar armiqësitë dhe filloi një fushatë për ti dhënë fund konfliktit.

VEVAK / MOIS kurrë nuk i dha  kredite  PMOI / MEK për kryesimin e Planit të Paqes që siguroi mbështetje të gjerë ndërkombëtare apo kujtojë refuzimin e Khomeinit për të pranuar propozimin për armëpushim të Kombeve të Bashkuara (Rezoluta nr 514) në korrik të vitit 1982. Iraku miratoi nismën, por ky veprim nuk u pranua nga fabrikuesit e VEVAK / MOIS.

VEVAK / MOIS me të drejtë tërheq vëmendjen për vuajtjet e Iranit si pasojë e luftës. Por janë  Mullahët ata, që duhet të fajësohen direkt për pjesën më të madhe të tmerrit dhe shkatërrimit,  pasi ata janë përgjegjës për zgjatjen e panevojshme të konfliktit dhe për gjashtë vjet të tjera.

VEVAK / MOIS dëshiron që njerëzit të besojnë se PMOI / MEK dhe UÇK-ja kanë bashkëpunuar me Irakun për të vrarë iranianët dhe për këtë, ata nuk janë të njohur në Iran. Por nëse kjo do të ishte e vërtetë VEVAK / MOIS nuk do të kishte shpenzuar miliona dollarë për të rishkruar histori që zbehin Organizatën e Rezistencës duke shtrembëruar faktet dhe duke ndejtur në heshtje në lidhje me rekordin e turpërimeve  të Mullahëve.

Për detaje shtesë mbi fushatat e Ministrisë së Inteligjencës se Iranit për të shkatërruar PMOI / MEK dhe NCRI ( Këshillin Kombëtar të Rezistencës së Iranit vizitoni www.moisdisinformation.com .

Lajmi i fundit