Irani duhet të japër llogari për krime kundër njerëzimit

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Irani duhet të japër llogari për krime kundër njerëzimit

NCRI – Rreziku më i madh që vjen nga regjimi iranian nuk qëndron te raketat e paligjshme balistike apo te programet e armëve bërthamore, por te kërcënimi ndaj popullit të vet.

Ky rrezik nuk është aspak i ri; ai erdhi bashkë me Regjimin në vitin 1979, por për një arsye apo një tjetër, thuajse askush jashtë Iranit nuk duket se i kushton vëmendje.

Sulmi më i madh që regjimi iranian ndërmori mbi popullin e vet, për çka mbetet i pandëshkuar deri më sot, është masakra e vitit 1988, në të cilën mbi 30,000 të burgosur politikë u vranë brenda pak muajsh.

Ayatollah Ruhollah Khomeini lëshoi ​​një fetva duke bërë thirrje për ekzekutimin e të gjithë të burgosurve politikë të Iranit dhe regjimi krijoi panelet e vdekjes që mbikëqyrnin farsat gjyqësore ndaj të burgosurve me sy të lidhur.

Pak të burgosur hoqën dorë nga besimet e tyre dhe prandaj shumica u dënuan me vdekje, duke përfshirë edhe gra shtatzëna dhe fëmijë nën moshën 13 vjeç.

Sara Hassani, një studiese e politikës në New School for Social Research dhe asistente-pedagoge për Shkenca Politike në Brooklyn College, ka shkruar një artikull redaksional në TownHall, duke folur për vdekjen e xhaxhait të saj, Mahmud Masoud Hassani, gjatë masakrës.

Share this article

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit