Iran Probe - Drejtat e njeriut

Drejtat e njeriut |#D83321

Mbi 12,000 njerëz janë arrestuar gjatë protestave në Iran në nëntor të vitit 2019. Të burgosurit janëtë izoluar nën kushte të rënda. Sipas raporteve të marra , hetuesit dhe torturuesit kanë transferuar shumë prej të plagosurve nga spitalet në burg dhe i kanë vënë ata nën tortura. Shumë prej të arrestuarve, duke përfshirë edhe ata në Shiraz, po u bëhet…
Emrat e disa prej fëmijëve dhe adoleshentëve të vrarë nga forcat e armatosura të regjimit gjatë Protestave në Iran Protestat mbarëkombëtare të Iranit nisën pasi regjimi trefishoi çmimin e gazolinës më 15 nëntor. Protestuesit thërrisnin kundër Liderit Suprem dhe bënin thirrje që “mullahët të zhduken”. Pas protestave, Lideri Suprem Khamenei i quajti protestuesit “banditë” në një fjalim televiziv. Gjatë ditëve…
Ministria e Inteligjencës në Iran arreston katër besimtarë të besimit Baha'i 23 Tetor 2019 Agjentët e Ministrisë së Inteligjencës së Iranit kanë arrestuar katër besimtarë të besimit Baha´i në qytetet Shiraz dhe Mazandaran. Të Martën, më 22 Tetor, agjentët e Ministrisë së Inteligjencës arrestuan tre besimtarë të besimit Baha'i in në Shiraz, në jug të Iranit. Emrat e të arrestuarve…
Ekzekutimet në Iran në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar Dënimi me vdekje shkel të drejtat më themelore të njeriut, të drejtën për të jetuar dhe të drejtën për të qenë i lirë nga torturat dhe dënimet mizore, çnjerëzore dhe degraduese. 160 shtete në të gjithë botën ose e kanë shfuqizuar dënimin me vdekje ose të paktën e kanë kërkuar moratorium për…
Të drejtat minimale të të burgosurve shkelen në burgjet në Iran Iran, 12 Tetor 2019 — Raportet që vijnë nga brenda Iranit kanë të bëjnë me rritjen e presionit ndaj të burgosurve iranianë dhe përkeqësimin e kushteve të jetesës dhe të të drejtave të njeriut brenda burgjeve të Iranit. Në muajt e fundit, regjimi ka ndërmarë masa të ndryshme për…
Shenja të reja të rritjes së mbështetjes së dënimit me vdekje në Iran Autoritetet në Rasht në qytetin verior të Iranit, kryen të mërkurën ekzekutimin e fundit të një rradhe të gjatë ekzekutimesh publike, duke varur një burrë, që dyshohet se kishte vrarë një agjent sigurie. Incidenti ndodhi në të njëjtën ditë, ku katër të tjerë u ekzekutuan në burgun…
Dy gra të tjera në Iran u dënuan me vdekje Botuar: 04 Tetor 2019 Regjimi iranian ekzekutoi vendimet e dënimeve me vdekje për dy gra në Khoy dhe Isfahan, vetëm disa ditë pasi ekzekutoi dy gra në Sanandaj dhe Teheran në fund të Shtatorit. Gjykata Penale e Provincës Urmia kohët e fundit la në fuqi dhe ekzekutoi vendimin e dënimit…
Autoritetet iraniane ekzekutojnë gjashtë të burgosur, përfshirë një në publik 3 Tetor 2019 Autoritetet iraniane ekzekutuan katër të burgosur të mërkurën, më 2 Tetor, në burgun Raja'h Shahr në qytetin e Karaj, pranë kryeqytetit, Teheran. Dy nga viktimat e identifikuara si Hossein Roshan dhe Mohsen Kounani u dënuan me vdekje për akuzat në lidhje me moharebeh ("armiqësi kundër Zotit"), ndërsa…
Faqja 1 di 26

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit