Merkure, 04 Shtator 2019 17:32

Amnesty International: Kombet e Bashkuara duhet të hetojnë masakrën e Iranit të vitit 1988

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Amnesty International: Kombet e Bashkuara duhet të hetojnë masakrën e Iranit të vitit 1988

Në vazhdën e Ditës Ndërkombëtare të Viktimave të zhdukura me dhunë, më 30 gusht, Amnesty International të mërkurën u bëri thirrje Kombeve të Bashkuara të nisin një hetim të pavarur mbi masakrën në Iran në vitin 1988 të mijëra të burgosurve politikë.

Raporti i Amnesty International në dhjetor 2018 Sekretet e lara me gjak: Pse masakrat në burgjet e Iranit në vitin 1988 janë krime të vazhdueshme kundër njerëzimit, arriti në përfundimin, se duke vazhduar të fshehin në mënyrë sistematike fatin dhe vendndodhjen e viktimave të vrasjeve të fshehta pa gjyq të vitit 1988 në Iran, autoritetet iraniane po vazhdojnë të kryejnë ndaj njerëzimit krimin e zhdukjes me dhunë.

   Historiku i masakrës në Iran në vitin 1988

Në verën e vitit 1988, regjimi iranian ekzekutoi në mënyrë të menjëhershme dhe pa gjyq dhjetëra mijëra të burgosur politikë që mbaheshin në burg në të gjithë Iranin.

Fakte:

Më shumë se 30,000 të burgosur politikë u masakruan në Iran në verën e vitit 1988.

  • Masakra u krye në bazë të një dekreti të
  • Pjesa dërrmuese e viktimave ishin aktivistë të opozitës, Organizatës të Muxhahedinëve të   Popullit të Iranit (PMOI, Muxhahedin-e Khalq ose MEK).
  • Komisionet e Vdekjes miratuan të gjitha dënimet me vdekje.
  • Alireza Avaei, anëtar i Komisioneve të Vdekjes, është sot Ministri i Drejtësisë i Hasan Rouhanit.
  • Autorët e masakrës së vitit 1988 nuk kanë dalë kurrë para drejtësisë.
  • Më 9 gusht 2016, u botua për herë të parë një regjistrim audio i ish-trashëgimtarit të Khomeinit, ku pranohej se ajo masakër u krye dhe ishte porositur nga nivelet më të larta.

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit