Merkure, 04 Shtator 2019 17:37

Regjimi iranian dënon një grua me 24 vjet heqje lirie pasi ka protestuar kundër hixhabit të detyruar

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Regjimi iranian dënon një grua me 24 vjet heqje lirie pasi ka protestuar kundër hixhabit të detyruar

Shkrim nga Mahmoud Hakamian më 28 gusht 2019

Gjykata Revolucionare e regjimit iranian në Teheran ka dënuar me 24 vjet burg aktivisten për të drejtat civile Saba Kord Afshari pasi ka protestuar ndaj hixhabit të detyruar (velit) dhe refuzimit të dhënies së një "rrëfimi në televizion".

Zj. Afshari, në moshën njëzetvjeçare, aktualisht ndodhet e arrestuar në burgun famëkeq Evin të Teheranit.

Saba Kord Afshari ishte nën presion në mënyrë të përsëritur për të bërë video rrëfime, diçka që ajo i rezistoi fuqimisht dhe nuk pranoi ta bënte, sipas Komitetit të Grave të Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI). Ministria e Inteligjencës madje arrestoi nënën e saj, Raheleh Ahmadin, për ti bërë presion të mëtejshëm dhe për ta detyruar atë të bënte rrëfime të rreme.

Lajmi i fundit