Iran Probe - Drejtat e njeriut

Drejtat e njeriut |#D83321

Njoftim përkujtimor për Mahboubeh Mofidit, Qyteti Noshahr, Iran, 2018 NCRI - Sipas Human Rights Watch, tre fëmijë delinkuentë u ekzekutuan në Iran muajin e kaluar. Pavarësisht organizatave të shumta të të drejtave të njeriut që i bëjnë thirrje Iranit për t'i dhënë fund menjëherë kësaj praktike, regjimi ende vazhdon të përdorë dënimin me vdekje për fëmijët që kanë kryer një…
Protestuesit e Iranit të vrarë nën tortura NCRI – Monitori i të Drejtat e Njeriut për Iranin ka hartuar një raport që përshkruan situatën e të drejtave të njeriut në Iran për muajin janar 2018. Muajin e kaluar, pati një represion të madh ndaj protestuesve. Në fund të dhjetorit, populli i Iranit doli në rrugë për shkak të situatës së…
NCRI - Dy të burgosura politike, Atena Daemi dhe Golrokh Iraee, filluan një grevë urie të pakufizuar të shtunën, më 3 shkurt, për të protestuar kundër transferimit të tyre të paligjshëm në burgun Qarkak. Të dy të burgosurat politike dërguan një letër duke njoftuar se i kishin dhënë dhjetë ditë autoriteteve gjyqësore për t'i kthyer ato në burgun e Evin-it.…
Më 1 shkurt 2018, një audiencë e shoqërisë civile në Gjenevë dëgjoi dëshmitarët dhe ekspertët ligjorë dhe ofroi një gjykim mbi masakrën e të burgosurve politikë në vitin 1988 në Iran. Audienca ishte e para e këtij lloji nga OJQ-të në Gjenevë dhe kërkoi veprim të menjëhershëm nga OKB për të trajtuar valën aktuale të arrestimeve masive dhe vrasjeve në…
Të mërkurën, më 8 janar, i burgosuri politik Ali Moezi u thirr përsëri për të marrë pjesë në një gjyq spektakël. Ai nuk pranoi të mbante uniformën e të burgosurve si më parë. Rojet e burgut i veshën me forcë rrobat e burgut dhe e çuan në gjykatë me duart dhe këmbët e lidhura me zinxhirë. Në gjykatë, Ali Moazi…
NCRI - Në vitin 1988, regjimi iranian masakroi mbi 30,000 të burgosur politikë - përfshirë fëmijë, të moshuar dhe gra shtatzëna, në një masakër që ka vazhduar deri në ditët e sotme. Shumica e viktimave ishin anëtarë ose mbështetës të grupit të opozitës iraniane, Organizatës Popullore Mojahedin të Iranit (PMOI), por shumë prej tyre u kapën vetëm me literaturë të…
Pas kryengritjes heroike të popullit të Izehit (në provincën Khuzestan) ku forcat represive nuk mundën t’i kundërviheshin popullit dhe shumë agjentë të regjimit u larguan, regjimi klerikal dërgoi shumë grupe të IRGC dhe Bassij nga zonat përreth për të shtypur njerëzit, dhe praktikisht imponuan një shtetrrethim të padeklaruar në këtë qytet. Roje dhe agjentë të tjerë patrullojnë vazhdimisht me makina…
"Autoritetet iraniane duhet të sigurojnë të drejtën për protestë paqësore, të hetojnë të dhënat që forcat e sigurisë kanë përdorur në mënyrë të paligjshme armët e zjarrit kundër protestuesve të paarmatosur dhe të mbrojnë qindra të burgosur nga tortura", tha Amnesty International sot ndërkohë që goditja kundër demonstratave në vend vazhdon. Organizata për të Drejtat e Njeriut tha: "Më shumë…
Faqja 6 di 24

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit