Iran Probe - Drejtat e njeriut

Drejtat e njeriut |#D83321

Të mërkurën, më 8 janar, i burgosuri politik Ali Moezi u thirr përsëri për të marrë pjesë në një gjyq spektakël. Ai nuk pranoi të mbante uniformën e të burgosurve si më parë. Rojet e burgut i veshën me forcë rrobat e burgut dhe e çuan në gjykatë me duart dhe këmbët e lidhura me zinxhirë. Në gjykatë, Ali Moazi…
NCRI - Në vitin 1988, regjimi iranian masakroi mbi 30,000 të burgosur politikë - përfshirë fëmijë, të moshuar dhe gra shtatzëna, në një masakër që ka vazhduar deri në ditët e sotme. Shumica e viktimave ishin anëtarë ose mbështetës të grupit të opozitës iraniane, Organizatës Popullore Mojahedin të Iranit (PMOI), por shumë prej tyre u kapën vetëm me literaturë të…
Pas kryengritjes heroike të popullit të Izehit (në provincën Khuzestan) ku forcat represive nuk mundën t’i kundërviheshin popullit dhe shumë agjentë të regjimit u larguan, regjimi klerikal dërgoi shumë grupe të IRGC dhe Bassij nga zonat përreth për të shtypur njerëzit, dhe praktikisht imponuan një shtetrrethim të padeklaruar në këtë qytet. Roje dhe agjentë të tjerë patrullojnë vazhdimisht me makina…
"Autoritetet iraniane duhet të sigurojnë të drejtën për protestë paqësore, të hetojnë të dhënat që forcat e sigurisë kanë përdorur në mënyrë të paligjshme armët e zjarrit kundër protestuesve të paarmatosur dhe të mbrojnë qindra të burgosur nga tortura", tha Amnesty International sot ndërkohë që goditja kundër demonstratave në vend vazhdon. Organizata për të Drejtat e Njeriut tha: "Më shumë…
Iran: Ekzekutim i dhjetë të burgosurve, përfshirë pesë të rinj, në dy ditë Nxënës i shkollës së mesme, një grua 21-vjeçare dënuar me vdekje Duke përkuar me rezolutën e 64-të të Kombeve të Bashkuara që dënon shkeljet e të drejtave të njeriut në Iran, regjimi i mullahëve vari të paktën dhjetë të burgosur më 19 dhe 20 dhjetor. Shtatë prej…
Dëshmia prekëse e të riut Misagh, i cili kaloi nëntë vite burg në Iran NCRI - Misagh Yazdannejad është një aktivist i ri iranian i cili kohët e fundit u largua nga vendi pasi kishte kaluar më shumë se nëntë vjet të jetës së tij në burgjet e mullahëve. Ai ishte duke marrë pjesë në një konferencë më 16 dhjetor…
Iran: Ekzekutime të vazhdueshme, edhe në Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut 11 ekzekutime në katër ditë Javën e kaluar duke përkuar me Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, cikli i fshikullimeve, torturave dhe ekzekutimeve vazhdoi në Iran nën fashizmin fetar, duke shtuar numrin e viktimave. Nga 11 deri më 14 dhjetor, Irani ka kryer 11 ekzekutime në…
Asambleja e Përgjithshme e OKB miraton rezolutën kundër shkeljeve të të drejtave të njeriut në Iran Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi rezolutën e saj të 64-të të martën, më 19 dhjetor, kundër shkeljeve të së drejtave të njeriut në Iran. Znj. Maryam Rajavi, Presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit, përshëndeti rezolutën dhe tha:…
Faqja 8 di 26

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit