Iran Probe - Lajme

Artikuj |#D83321

Pse MEK-u po lulëzon në Iran? Jason Rezaian, në rubrikën e tij të Opinioneve Globale të datës 10 shtator, "Largimi i Boltonit do të ndryshojë thelbësisht politikën e Trumpit për Iranin," deklaroi, "Ristrukturimi krijon mundësinë e parë reale për Trump, që të ndjekë një politikë të angazhimit të Iranit." Optimizmi i tij, megjithatë, është i gabuar dhe i parakohshëm. Largimi…
Spiuni i ri i regjimit iranian në Shqipëri Nga stafi i Iran Probe Në Mars 2018, autoritetet shqiptare arrestuan dy individë të lidhur me Inteligjencën e regjimit iranian, ndërsa ata po hynin në një festë bektashiane në Tiranë. (Wall Street Journal, 3 gusht 2018). Dy individët kishin ardhur në Tiranë të maskuar si reporter, që do të merrnin pjesë në…
Amnesty International kërkon të ndërmerren veprime për masakrën e vitit 1988 në Iran Amnesty International ka publikuar një deklaratë, ku dënon komentet e fundit të një zyrtari të lartë iranian, i cili mbron masakrat e burgjeve të vitit 1988 dhe thekson, se komentet konfirmojnë, që regjimi ka shkelur ligjet ndërkombëtare të të drejtave të njeriut për më shumë se 30…
Diçka ndryshoi këtë javë në Shqipëri Muxhahedinët e Iranit jo të rrezikshëm? Top of Form The Washington Times Ish-Kryebashkiaku i New York City, Rudy Giuliani, mik i ngushtë i Presidentit Trump, flet përpara njerëzve të mbledhur në konferencën Free Iran më 13 korrik 2019, në Tiranë të Shqipërisë. Muxhahedinët e Popullit të Iranit (PMOI/MEK) janë demonizuar për dekada të tëra,…
Ekzekutohet një tjetër i burgosur iranian The Iranian authorities executed a prisoner in Kashan Prison on Wednesday, 3 July, a judicial authority said. Autoritetet iraniane ekzekutuan një të burgosur në burgun e Kashanit të mërkurën, më 3 Korrik, deklaroi një autoritet gjyqësor. Rouhollah Dehqani, zëvendësprokurori i Kashanit për çështjet penale, tha se viktima ishte dënuar me Qisas (ndëshkimi) me akuzën…
Mediat shtetërore: Mosbesimi i popullit ndaj regjimit iranian ka pasoja të rrezikshme Stacioni i metrosë Sadeghiyeh Teheran - Iran Iran, 5 Korrik 2019 - Ndërsa kriza sociale përshkallëzohet brenda Iranit, regjimi iranian ndjen rrezikun e afërt të një kryengritjeje tjetër, që mund të çojë në rrëzimin e tij. Gazeta shtetërore Hamdeli shkruan të enjten, "Vendi po përjeton një situatë të…
Iran- Mediat shtetërore rrëfejnë situatën e vështirë të regjimit pas kryengritjeve të vitit 2018 Kryengritja e popullit iranian në Janar 2018 Iran, 6 Korrik 2019 - "Protestat e vitit 2018, të cilat u përhapën në më shumë se 100 qytete, ishin një pikë kthese" për regjimin iranian, shkruan gazeta Iran, botim zyrtar i qeverisë së Hassan Rouhanit, në lidhje me…
Shpërthimi social në Iran duket në horizont, agjensitë e lajmeve paralajmërojnë Rouhanin Punëtorët e privuar dhe të pafavorizuar që grumbullohen në Iran Iran, 30 maj 2019 – Agjensitë e lajmeve të lidhura me kampin e presidenti të regjimit iranian, Hassan Rouhani, paralajmërojnë se shpërthimi i trazirave sociale që mund të çojnë në një kryengritje është në horizont. Një agjensi e…
Faqja 1 di 4

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit