Hene, 08 Korrik 2019 20:49

Ekzekutohet një tjetër i burgosur iranian

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Ekzekutohet një tjetër i burgosur iranian

The Iranian authorities executed a prisoner in Kashan Prison on Wednesday, 3 July, a judicial authority said.

Autoritetet iraniane ekzekutuan një të burgosur në burgun e Kashanit të mërkurën, më 3 Korrik, deklaroi një autoritet gjyqësor.

Rouhollah Dehqani, zëvendësprokurori i Kashanit për çështjet penale, tha se viktima ishte dënuar me Qisas (ndëshkimi) me akuzën për vrasje.

Sipas një burim informacioni, emri i këtij të burgosuri ishte Majid Sadr, i cili ishte marrë nga seksioni i 5-të i burgut të Kashanit për ekzekutim. Sadr, një banor i Ravand Kashanit, kishte një grua dhe një fëmijë të mitur. Sadr ishte i pafajshëm dhe u detyrua nën tortura të rrëfejë vrasjen e një gruaje, shtoi burimi.

Irani është mbajtësi i rekordit botëror të ekzekutimeve për frymë. Autoritetet iraniane gjithashtu mbajnë historikisht rekord për nxjerrjen e rrëfimeve me forcë nga të burgosurit dhe përdorimin e këtyre rrëfimeve për të dhënë dënime të ashpra.

Sipas disidentëve, autoritetet iraniane përdorin dënimin me vdekje si një mjet për të shtypur dhe mbyllur gojën e një shoqërie të pakënaqur, shumica e të cilëve jetojnë nën kufirin e varfërisë, janë të papunë dhe të privuar nga liria e fjalës.

06 Korrik 2019 / Nga Jubin Katiraie

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit