Enjte, 28 Nentor 2019 19:41

Roli i grave iraniane në protestat e fundit

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Roli i grave iraniane në proteatat e fundit              25 NENTOR 2019
Paralelisht me protestat mbarëkombëtare të Iranit që tronditën tokën nën këmbët e mullahëve, u shfaq një fenomen i ri. Ishte roli i grave iraniane në udhëheqjen dhe organizimin e protestave dhe bërjen e modeleve të rezistencës për njerëzit e tyre.

"Gjatë trazirave të fundit, udhëheqja dhe organizimi special i grave ishin mbresëlënëse. Në pjesë të shumta, veçanërisht në periferitë e Teheranit, gratë 30-35 vjeçare dukej se luanin rolin kryesor të kaosit. Vëzhgimet e reporterëve tanë tregojnë se secila prej këtyre grave me uniforma ka një detyrë të veçantë. Njëra është filmimi i trazirave, një tjetër ndalon makinat dhe një tjetër provokon njerëzit të bashkohen me radhët e trazirave ”, ka shkruar në 20 nëntor faqja zyrtare shtetërore Mashreq.

 Mashreq gjithashtu pranoi se, "Prania e gjallë e grave ka qenë një faktor i rëndësishëm në ngjalljen e emocioneve dhe zellit të komunitetit ... që rezultoi në zgjerimin e protestave!"
Realiteti është se avokatët e regjimeve kanë bërë zbulime në vazhdën e rolit jetësor të grave iraniane gjatë kryengritjes së fundit. Për shumë vite, mullahët përpiqeshin të margjinalizonin gratë dhe të kufizonin aftësinë e tyre për ti mbajtur në shtëpi dhe për të rritur fëmijë. Sidoqoftë, në protestat e fundit, gratë dhe vajzat e reja iraniane vërtetuan aftësinë e tyre për të sfiduar regjimin dhe për të luajtur një rol kryesor në vendosjen e fatit të vendit të tyre.

.Regjimi konfirmon saktësinë e Mme. Parashikimi i Rajavit

Në lidhje me këtë, gazeta Javan ’, e lidhur me Trupat e Gardës Revolucionare (IRGC) nënvizoi rolin e grave dhe shkruante," Një detyrë e veçantë u specifikua për gratë. Ato kishin një "rol thelbësor" në të dy sulmet kundër qendrave Basijve dhe nxitjen e të rinjve. megjithëse asnjëra nga ato nuk u vra, por sjelljet e tyre ishin të ngjashme me ushtrimet ushtarake të grave anëtare të [Mojahedin-e Khalq (MEK / PMOI)] ".

Në mënyrë të mrekullueshme, lufta e grave në Iran ka kaluar faza të dukshme. Në këtë kontekst, duhet të konsiderohet se për rreth tre dekada, gratë udhëheqin grupin e vetëm opozitar kundër diktaturës fetare. Nga ana tjetër, Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit (NCRI) është i njohur si një alternative e zbatueshme kundër mullahëve dhe kryesohet nga një grua, Zonja Maryam Rajavi.
Shumë vite më parë, Presidentja e zgjedhur e NCRI Maryam Rajavi zbuloi thembrën e Akilit të mullahëve. Në vitin 1996, ajo iu drejtua fashizmit fetar dhe u betua se mullahët do të rrëzohen nga pushteti atëhere kur "kurrë nuk e presin". Sot, zyrtarët iranianë nënvizojnë saktësinë e vërejtjes së zonjës Rajavi. Në lidhje me këtë, autoritetet e regjimit e krahasojnë haptas rolin e grave në kryengritjen e fundit me atë të grave si armiku i vetëm kundër regjimit teokratik në Iran.

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit