Iran Probe - Lajme

Lajme |#D83321

Ndërsa protestat e popullit iranian kundër regjimit vazhdojnë dhe përhapen në të gjithë vendin, ligjvënësit e Shteteve të Bashkuara shprehin mbështetje për popullin iranian. Protestat e fundit shpërthyen të Shtunën dhe vazhduan të Dielën kundër rrëzimit të aeroplanit tregtar të Ukrainës nga Garda Revolucionare e regjimit (IRGC) më 8 janar. Senatori amerikan Todd Young (R-Indiana) shkruajti në Twitter: "Jam frymëzuar…
Protesta e mijëra iranianëve në Teheran e qytete të tjera që u zhvillua mbrëmë dhe sot, dhe në të cilën njerëzit thërrisnin me sllogane si “Kryekomandant i Forcave të Armatosura, jep dorëheqjen,” e bën më se të qartë faktin që populli iranian kërkon përmbysjen e mullahëve. Protestuesit e fajësuan dhe e sfiduan hapur IRGC-në, që është prej dekadash baza e…
Raketat e lëshuara nga Irani drejt dy bazave ushtarakë amerikanë në Irak, janë një veprim provokues me pasoja të rrezikshme për rajonin dhe stabilitetin e tij Raketat e lëshuara nga Irani drejt dy bazave ushtarake irakiane që strehojnë ushtarakë amerikanë dhe personel të koalicionit, janë një veprim provokues me pasoja të rrezikshme për rajonin dhe stabilitetin e tij. Irani duhet…
Qassem Soleimani, një Kriminel Mizor Përgjegjës për Krime Kundër Njerëzimit në Iran dhe në Rajon Hyrje Një sulm ushtarak amerikan në Irak vrau Qasem Soleimani-n, komandantin famëkeq të Forcave terroriste Quds, më 2 janar. Shumica dërrmuese e iranianëve e urrenin Soleimani-n, si një simbol famëkeq i përdorimit të frikësimit e vrasjeve nga regjimi, për krimet e tij kundër popullit iranian…
Vdekja e Komandantit të Forcave Terroriste Quds, Qassem Soleimani 3 janar 2020 Hyrje Qassem Soleimani, komandanti famëkeq i Forcave terroriste Quds, u vra më 2 janar nga një sulm ushtarak i SHBA-së në Irak. Soleimani urrehej nga populli iranian për krimet e kryera kundër iranianëve dhe jashtë Iranit. Ai ishte i shoqëruar nga Abu Mehdi Muhandes, Zëvendës Komandanti i Forcave…
Udhëheqësja e opozitës iraniane Maryam Rajavi ka qenë e pranishme në kremtimet e Krishtlindjes në Arqipeshkvinë Metropolitane mbrëmjen e 24 dhjetorit, prania e të cilës u përshëndet edhe nga Arqipeshkvi i Tiranës dhe Durrësit, George Antonio Frendo. “Jam i lumtur që ju shoh mes nesh. Jemi të nderuar nga prania juaj në këtë kremtim madhështor. Ju përshëndes znj. Rajavi, që…
Në një raport të veçantë më 23 dhjetor 2019 lidhur me shtypjen vrastare ndaj protestave në Iran, Reuters konfirmoi numrin e vdekjeve prej 1500 që është shpallur nga Organizata e Muxhahedinëve të Popullit të Iranit (PMOI), e njohur ndryshe si Mujahedin-e-Khalq (MEK), më 15 dhjetor 2019. Reuters vuri në dukje gjithashtu rolin e drejtpërdrejtë të Liderit Suprem të regjimit iranian,…
20 dhjetor 2019-Deklaratë për Shtyp: Parlamentarët Europianë Mbështesin Protestat e Iranit Shkruar nga Shkrimtar i Stafit më 22 dhjetor 2019. Mbi 200 ligjvënës europianë kanë nënshkruar një deklaratë të përbashkët në mbështetje të protestave të fundit pro-demokracisë në Iran dhe në miratim të thirrjes së udhëheqëses së opozitës iraniane Maryam Rajavi drejtuar Kombeve të Bashkuara për të hetuar shtypjen vrastare…
Faqja 1 di 87

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit