Hene, 27 Gusht 2018 00:00

Akuzat për burgjet e fshehta të Bejrutit në dukje kundër Iranit, mbështetin Hezbollahun

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

23 gusht 2018 

Iran Focus

Londër, 23 gusht - Djali i një themeluesi të Hezbollahut të Libanit ka akuzuar milicinë pro-iraniane për kryerjen e torturave dhe rrëmbimeve në Dahya, një periferi ose në kryeqytetin, Beirut.

Duke pretenduar se milicia ka ndërtuar një numër qendrash sekrete të paraburgimit fshehurazi qeverisë libaneze, Hussein Mazloum, i njohur gjithashtu si Hajj Wala, thotë se ai ishte ndaluar në një nga këto qendra për nëntë muaj. Ai pretendon, se ai i ishte nënshtruar "formave më të këqija të torturës dhe poshtërimit" gjatë kohës së tij atje.

Mazloum zbuloi fotot, që tregonin atë që ai pohonte se ishin hyrje në burgjet sekrete të Hezbollahut. Ai pohon, se qendra më e rëndësishme e ndalimit është burgu qendror në Haret Hreik, prapa spitalit Bahman (Spitali iranian). Ai gjithashtu identifikoi burgun Bir al-Abd që ndodhet prapa Qendrës së Bashkëpunimit Islamik, si dhe një qendër hetimi pranë kompleksit Qaim. Megjithatë, burgu më i frikshëm, sipas Mazloum, është kompleksi Mujtaba, pas selisë së kanalit televiziv Al-Manar të Hezbollahut.

Të burgosurit e rrëmbyer nga Hezbollahu mbahen në një qeli izolimi, që nuk është më e madhe se dy metra, tha Mazloum. Ai shtoi, se atyre iu është ndaluar të shohin dritën e diellit për kohëzgjatjen e periudhës së tyre të paraburgimit dhe janë subjekt i formave të ndryshme të torturës fizike dhe psikologjike.

Mazloum tha, se do të dërgojë rastin e tij në sistemin gjyqësor libanez për të kërkuar drejtësi kundër milicisë pro-iraniane. Çështja e tij tashmë ka një precedent, nëse ai shkon në gjyq kundër Hezbollahut - Qendra libaneze për të Drejtat e Njeriut (CLDH) publikoi një raport në vitin 2011, i cili akuzoi Hezbollahun për drejtimin e burgjeve të fshehta brenda Bejrutit. Ndikimi i Hezbollahut në vend besohet gjerësisht se ka çuar në neglizhimin e rastit.

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit