Djele, 14 Tetor 2018 00:00

Pompeo Përkrah Ekstradimin e Diplomatit Iranian që Ka organizuar Sulmin Terrorist në Francë

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

Më herët këtë javë, Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha se qëllimet e Iranit janë bërë shumë të qarta në momentin që ka nisur planifikimet për të realizuar një sulm terrorist në Francë.

Dy kombas belgë me origjinë iraniane u arrestuan nga policia belge pak kohë para tubimit Free Iran të zhvilluar më 30 qershor jashtë Parisit. Çifti posedonte gjysëm kilogrami eksplozivë dhe kishte një detonator. U zbulua se ata ishin rrugës për në eventin Free Iran, ku merrnin pjesë zyrtarë nga e gjithë bota, përfshirë mysafirë të shquar nga Shtetet e Bashkuara, si avokati i Presidentit Trump, Rudy Giuliani, si dhe Newt Gingrich.

Çifti mbahet ende në Belgjikë.

Ditën tjetër, Assadollah Assadi, diplomati i nivelit të tretë në ambasadën e Iranit në Vienë, u arrestua nga autoritetet gjermane. Ai ishte rrugës për t’u kthyer në Austri ku ka imunitet diplomatik. Assadi i kishte dhënë urdhrin çiftit për të kryer sulmin terrorist dhe u kishte dhënë bombën.

Sekretari amerikan i Shtetit tha se ky komplot i dështuar mjafton për të justifikuar përqasjen e administratës Trump ndaj Iranit, përfshirë sanksionet që janë rivendosur. Pompeo tha që komploti vërteton se Irani vazhdon të mbështesë terrorizmin në Europë.

Assadi ishte anëtar i agjensisë iraniane të inteligjencës – Ministria e Inteligjencës dhe Sigurisë (MOIS). Prokurori federal gjerman tha se roli i Assadi-t brenda MOIS ishte të mbikëqyrte dhe të luftonte kundër grupeve opozitare brenda dhe jashtë Iranit.

Gjermania ka vendosur ta ekstradojë diplomatin iranian dhe Pompeo tha që e përkrah këtë veprim. “Shkalla e këtij komploti, i cili ka çuar në arrestimin e të dyshuarve të shumtë në Europë – përfshirë në Belgjikë, Francë e Gjermani – na kujton se Irani mbetet shteti kryesor sponsor i terrorizmit në botë. Ne i mbështesim aleatët tanë europianë në përpjekjen për ta ekspozuar dhe për t’iu kundërvënë kërcënimit të terrorizmit të mbështetur nga Irani në mbarë botën.”

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit