Djele, 14 Tetor 2018 00:00

Sanksionet Amerikane Shkaktojnë Blerje Paniku në Iran

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

Publiku iranian ka filluar të blejë në panik pastë domatesh, një ingredient kryesor në kuzhinën e tyre, gjë që tregon se sanksionet e rivendosura amerikane po fillojnë ta shtypin ekonominë.

Ndërkohë që Irani e prodhon vetë pastën nga domatet që rriten në vend, rënia me 70 % në vlerën e monedhës iraniane këtë vit ka bërë që prodhuesit të fitojnë më shumë duke i shitur prodhimet e tyre jashtë, e jo brenda vendit.

Kjo do të thotë që iranianët po përpiqen të blejnë çfarë të munden, dyqanet detyrohen t’i kufizojnë blerjet, dhe disa markave u ka mbaruar krejt pasta e domateve.

Regjimi është përgjigjur duke u përpjekur të ndalojë eksportet e domateve, një tjetër përpjekje e dëshpëruar për të stabilizuar ekonominë, pa i ndrequr problemet e vërteta të korrupsionit, keqmenaxhimit, dhe sanksioneve. Siç parashikohej, kjo gjë nuk ka funksionuar dhe domatet po kontrabandohen jashtë vendit.

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit