Marte, 25 Dhjetor 2018 10:06

Presidenti Trump falenderon Shqipërinë për dëbimin e diplomatëve iranianë 20 dhjetor, 2018 Associated Press TIRANË, SHQIPËRI - Presidenti amerikan Donald Trump ka falënderuar Shqipërinë për largimin e ambasadorit të Iranit dhe një tjetër diplomati

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Presidenti Trump falenderon Shqipërinë për dëbimin e diplomatëve iranianë 20 dhjetor, 2018 Associated Press   TIRANË, SHQIPËRI - Presidenti amerikan Donald Trump ka falënderuar Shqipërinë për largimin e ambasadorit të Iranit dhe një tjetër diplomati 

Presidenti amerikan Donald Trump ka falënderuar Shqipërinë për largimin e ambasadorit të Iranit dhe një tjetër diplomati iranian të dyshuar si të përfshirë në aktivitete të paligjshme, që kërcënojnë sigurinë e Shqipërisë.

Në një letër dërguar Kryeministrit Edi Rama në 14 dhjetor, presidenti Trump e falenderon “për përpjekjet tuaja të palëkundura duke iu kundërvënë Iranit dhe duke iu kundërpërgjigjur veprimeve e përpjekjeve të tij destabilizuese për t’u mbyllur gojën disidentëve anembanë      globit ”. 

 Teksti i letrës u botua të enjten nga ambasada amerikane në Tiranë në faqen e saj në Facebook.

Ministria e Jashtme e Shqipërisë të mërkurën bëri me dije, se dy diplomatët u shpallën të padëshiruar për "shkelje të statusit të tyre diplomatik" pas bisedimeve edhe me vendet e tjera, përfshirë Izraelin.

Në letrën e tij presidenti Trump shkruan, se “dëbimi është shembull i përpjekjeve tona të përbashkëta për t’i treguar qeverisë iraniane, se veprimet e saj terroriste në Evropë dhe në mbarë botën do të kenë pasoja të rënda”.

Shahin Gobadi nga sekretariati i Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit duke treguar foto dhe harta, më 20 shtator 2005, gjatë një konference shtypi në Vienë.

Shahin Gobadi i Këshillit Kombëtar të Rezistencës të Iranit me seli në Paris, Francë, gjithashtu përshëndeti dëbimin nga Shqipëria të dy diplomatëve si “një akt shumë i nevojshëm dhe i guximshëm”.

Shqipëria është strehë për 2,500 anëtarë të grupit opozitar iranian në mërgim Mujahedin-e Khalk, të cilët u zhvendosën nga Iraku.

Gobadi tha, se “Ambasadat e regjimit klerik në Evropë janë qendra të akteve terroriste kundër disidentëve ”.

Ai tha, se dy komplote të regjimit iranian u parandaluan, një në Shqipëri - një përpjekje për sulm me bombë në  ditën e Novruzit (festa e Vitit të Ri të Iranit) në Mars - dhe tjetra në një tubim të iranianëve në Paris në qershor dhe “ambasadat dhe diplomatët e regjimit luajtën një rol të rëndësishëm në të dyja këto komplote terroriste ”.

20 dhjetor, 2018 TIRANË, SHQIPËRI -

Associated Press

 

 

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit