Merkure, 09 Janar 2019 08:36

BE FUT NË LISTËN E TERRORIZMIT SHËRBIMIN E INTELIGJENCËS SË IRANIT

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

BE FUT NË LISTËN E TERRORIZMIT SHËRBIMIN E INTELIGJENCËS SË IRANIT

 Bashkimi Europian ka rënë dakord sot të fusin në listën terroriste të BE ministrinë e Inteligjencës së Iranit dhe dy persona të stafit për vrasjet e planifikikuara në Europë, tha Ministria e Jashtme e Danimarkës dhe diplomatët e BE, transmeton Reuters.

 Dy anëtarëve u është bllokuar çdo lloj aktiviteti, ndërsa vendimi vjen pasi Danimarka tha vitin e kaluar se dyshonte te shërbimi i inteligjencës iraniane për kryerjen e një komploti vrasjesh.

Nga ana tjetër, Irani ka mohuar çdo përfshirje në komplotet e pretenduara, duke thënë se akuzat kishin për qëllim të dëmtojnë marrëdhëniet BE-Iran.

 "BE ra dakord që të miratojë sanksione kundër një shërbimi të inteligjencës iraniane për komplotet e saj të vrasjeve në tokën europiane. Sinjal i fuqishëm nga BE-ja se ne nuk do të pranojmë sjellje të tilla në Evropë, "tha ministri i jashtëm i Danimarkës Anders Samuelsen në Twitter.

Vendimi u mor pa debat në një takim të ministrave të Europës në Bruksel dhe hyn në fuqi të mërkurën, thanë zyrtarët e BE.

Ministria e Punëve të Jashtme e Danimarkës caktoi dy të anëtarët, zëvendësministrin dhe drejtorin e përgjithshëm të inteligjencës, Said Hashemi Moghadam dhe Asadollah Asadi, një diplomat me bazë në Vienë. Emrat e tyre do të shfaqen zyrtarisht në Gazetën Zyrtare të BE të mërkurën dhe me këtë vendim u është "ngrirë" çdo lloj aktiviteti.

Newsbomb Logo

Publikuar tek: BOTA, më 13:18 08-01-2019

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit