Premte, 18 Janar 2019 21:47

Frika e regjimit të Iranit nga samiti i Polonisë

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Frika e regjimit të Iranit nga samiti i Polonisë

Presidenti i SHBA - së Donald Trump ka planifikuar të organizojë një samit në Poloni muajin e ardhshëm dhe është e sigurtë, se regjimi iranian do të jetë një nga fokuset kryesore të këtij eventi. Shumë detaje rreth samitit nuk janë bërë ende të ditura si dhe nuk dihen sa dhe cilat vende do të jenë të pranishme, por kjo nuk e ka ndalur regjimin Iranian, që nga dëshpërimi të sulmojë Poloninë dhe Amerikën.

Disa ditë më parë, shefi i Sigurisë Kombëtare iraniane Ali Shamkhani duke u përpjekur të shfaqet apatik, deklaroi për gazetarët: "Kur dikush që thotë "sanksione me presion maksimal" reduktohet në mbajtjen e" seminareve dhe konferencave ", kjo vetëm nënkupton se ai ka humbur kontrollin. Ai tha gjithashtu se planifikimi nga administrata e Trumpit i një samiti të tillë nuk tregon asgjë tjetër përveç "konfuzion" dhe "mungesë suksesi".

Një tjetër zyrtar i cili komentoi lajmin ishte Javad Zarif - Ministri i Jashtëm i vendit. Ai bëri të ditur në Twitter se samiti i Polonisë është një "cirk i dëshpëruar". Ai gjithashtu tha se "ata që morën pjesë në shfaqjen e fundit të SHBA-ve kundër Iranit janë të vdekur, të turpëruar ose të margjinalizuar. Dhe Irani është më i fortë se kurrë. "Kjo i referohet samitit të Egjiptit në vitin 1996.

Njoftimi i samitit u bë nga Sekretari i Shtetit Mike Pompeo ndërsa ai ishte në turneun e tij në Lindjen e Mesme. Samiti do të zhvillohet në Varshavë më 13 dhe 14 shkurt dhe në fokus do të ketë sigurinë dhe stabilitetin në Lindjen e Mesme. Sekretari i Shtetit në mënyrë specifike përmendi Iranin kur fliste për programin e samitit, duke theksuar se "duke u siguruar që Irani nuk është një ndikim destabilizues" është në krye të rendit të ditës.

Departamenti Amerikan i Shtetit, megjithëse nuk është specifik për vendet që duhet të përfaqësohen, tha se në samit do të marrin pjesë dhjetra vende me interes për stabilitetin në rajon.

Do të jetë interesante të shihet se cilat vende europiane do të marrin pjesë, pasi shumë prej tyre kanë hezituar të flasin për regjimin iranian. Nënshkruesit evropianë të marrëveshjes bërthamore të Iranit 2015, e njohur zyrtarisht si Plani i Përbashkët i Veprimit (JCPoA), kanë qenë shumë të butë me Iranin - të prirur për të ruajtur marrëveshjen.

Pjesëmarrja e Europës do të ishte një goditje e madhe për regjimin Iranian, i cili ka ndjerë një sërë grevash gjatë muajve të fundit.

Sanksionet ekonomike të SHBA-së ndaj Iranit janë duke u zbatuar dhe administrata Trump njoftoi kohët e fundit se nuk do të nxjerrë asnjë akt dorëheqje tjetër në lidhje me importimin e naftës iraniane.

Populli i Iranit ka ushtruar vazhdimisht presion ndaj regjimit për më shumë se një vit dhe ai është i bindur, se sundimi klerik do të marrë fund. Sa më shpejt të jetë e mundur.

Ndonëse sanksionet e SHBA nuk përmirësojnë jetën e tyre - të paktën jo në një kuptim material apo ekonomik - ata e kuptojnë, se regjimi duhet të vihet nën presion të madh, në mënyrë që ai të rrëzohet sa më shpejt.

Për këtë arsye, prania e Evropës në samit do të ishte një lajm i mirë për popullin e Iranit dhe një goditje fatale ndaj regjimit iranian.

Publikuar më 15 Janar 2019.

Nga Mohammad Sadat Khansari

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit