Enjte, 07 Mars 2019 21:19

Blok tërheq ambasadorin e Teheranit për konsultime, mbi vrasjen e aktivistëve iranianë

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Blok tërheq ambasadorin e Teheranit për konsultime, mbi vrasjen e aktivistëve iranianë

Qeveria holandeze ka tërhequr ambasadorin e saj në Iran, në përgjigje të dëbimit të dy anëtarëve të stafit të ambasadës së saj në Teheran.

Ministri i Punëve të Jashtme Stef Blok deklaroi, se lëvizja në mbrëmjen e së dielës ishte “ e papranueshme dhe negative për zhvillimin e marrëdhënieve biletarele”. Irani kishte shpallur më 20 shkurt persona non grata dy anëtarët e stafit.

Incidenti është shkallëzimi i fundit i vargut, që filloi kur shërbimi sekret holandez AIVD implikoi Teheranin për vrasjen e dy aktivistëve të opozitës në Almere në vitin 2015 dhe Hagë më 2017.

Blok bëri publike përfundimet më 8 janar, pasi Bashkimi Evropian ashpërsoi sanksionet e tij kundër Iranit në hakmarrje për dy "vrasjet e parandaluara" në Paris dhe Danimarkë si dhe vrasjet në Holandë.

Në një deklaratë me shkrim drejtuar parlamentit, Blok deklaroi se zyrtarët e tij kishin paralajmëruar ambasadorin iranian në mënyrë eksplicite muajin e kaluar, që të mos e dëbonte personelin e ambasadës holandeze."Dy diplomatët holandezë u dëbuan në Holandë të dielën, më 3 mars," shkruan ai. "Kabineti ka tërhequr për konsultime për këtë arsye ambasadorin holandez në Teheran.

Dy anëtarë të stafit të ambasadës iraniane në Hagë u dëbuan vitin e kaluar kur AIVD fillimisht i bëri privatisht me dije ministrit, se besonte, se qeveria ishte përgjegjëse për vrasjet e Mohammad Samadi dhe Ahmad Nissi.

Samadi u vra në vitin 2015 në Almere, ku ai po punonte si elektricist me emër fallco. Ai dyshohet, se është përgjegjës për një sulm me bombë në selinë e Partisë Republikane Islamike në Teheran në vitin 1981, në të cilën u vranë 73 vetë.

Nissi u qëllua për vdekje në një periferi të Hagës më 2017. Grupi i tij ASMLA po bën fushatë për pavarësinë e krahinës jugperëndimore të Ahwazit (Khuzistan) dhe është klasifikuar si një organizatë terroriste nga qeveria iraniane.

Hetimet penale janë në proces për të dy vrasjet.

4 Mars 2019

https://www.dutchnews.nl/news/2019/03/blok-recalls-ambassador-from-tehran-in-row-over-killing-of-iranian-activists/?utm_source=newsletter

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit