Merkure, 17 Prill 2019 21:11

Kush është IRGC-ja?

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Kush është IRGC-ja?

Trupat e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) është institucioni më i rëndësishëm në Iran, me ndikim të madh mbi të gjithë sektorët e jetës atje dhe është përgjegjës vetëm para Liderit Suprem Ali Khamenei. Fuqia e vërtetë e këtij institucioni është hulumtuar në një seri raportesh, ku zbulohen aktivitetet, anëtarët dhe detyrat e IRGC-së dhe të gjitha subjektet që veprojnë nën të.

IRGC-ja u formua nga ish udhëheqësi suprem Ayatollah Ruhollah Khomeini në shkurt 1979, pas Revolucionit iranian dhe krijimit të regjimit dhe u ngarkua me "ruajtjen e Revolucionit Islamik dhe arritjet e tij" me çdo kusht. Atyre iu dha gjithashtu praktikisht pushtet i pakontrolluar, pasi që degët legjislative, gjyqësore dhe ekzekutive të regjimit nuk kanë fuqi ta vendosin IRGC-në para përgjegjësisë.

Gjatë 40 viteve të fundit, më së shumti gjatë luftës Iran-Irak, 1980-1988, IRGC-ja fitoi më shumë pushtet dhe ndikim në fusha jashtë fushëveprimit të saj fillestar, duke përfshirë sigurinë, kulturën, politikën dhe ekonominë. Përsa i përket personelit, IRGC-ja është institucioni i dytë më i madh ushtarak në Iran, por shpesh quhet "shteti paralel", duke treguar se ata kanë shumë më tepër fuqi sesa ushtria e rregullt.

IRGC-ja tani ka pushtet:

 • të influencojë në politikën e jashtme të Iranit
 • të përcaktojë kufijtë kulturorë dhe normat shoqërore
 • t´iu bëjë presion vendim-marrësve të mëdhenj në vend
 • t´iu bëjë shpëlarje truri studentëve
 • të infiltrojë në njësitë shtetërore të rangut të lartë, siç është Këshilli i Lartë i Sigurisë Kombëtare, Asambleja Konsultative Islamike, Këshilli i Shqyrtimit të Përshtatshmërisë dhe Këshilli Suprem i Revolucionit Kulturor
 • të ndjekë penalisht gjyqtarë të caktuar
 • të frikësojë opozitën iraniane dhe të shtypë protestat
 • të bëjë propagandë përmes lukunisë së mediave duke përfshirë dhe mediat sociale
 • të monitorojë përdorimin e internetit të iranianëve përmes qendrave të kibernetikës
 • të marrë kontrollin në shumë sektorë të ekonomisë, duke përfshirë industrinë bankare, shërbimet, importet dhe ndërtimin, përmes rrjetit të tij të fuqishëm financiar
 • të udhëheqë militantët terroristë në të gjithë Lindjen e Mesme
 • të emërojë ambasadorë
 • të kontrollojë programet balistike dhe bërthamore të Iranit
 • të monitorojë kufirin

IranWire sqaron: "Disa nga detyrat e tjera të kryera nga IRGC-ja janë: mbrojtja e udhëheqësit suprem, krerët e të tre degëve (të ekzekutivit, legjislativit dhe gjyqësorit), zyrtarë të tjerë të lartë të regjimit, si dhe rendi dhe siguria e kryeqytetit."

IRGC-ja është thjesht shtylla kurrizore e regjimit iranian, duke përmbushur rolin e dyfishtë të represionit të brendshëm në rritje dhe eksportimin e terrorizmit. IRGC-ja duhet të shpartallohet, në qoftë se populli iranian dëshiron të jetë ndonjëherë i lirë. Kjo është arsyeja, pse ne duhet të mbështesim etiketimin amerikan të IRGC-së si një subjekt terrorist.

16 prill 2019

Stafi Iran Probe

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit