Merkure, 31 Korrik 2019 09:34

Ministri i brendshëm i regjimit iranian paralajmëron për protesta të mëtejshme

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Ministri i brendshëm i regjimit iranian paralajmëron për protesta të mëtejshme

Një skenë e kryengritjes dhjetor 2017-janar 2018 në Iran

 Iran, 29 korrik 2019 - Abdolreza Rahmani Fazli, Ministri i Brendshëm i regjimit iranian, paralajmëroi për shpërthimin e mundshëm të kryengritjeve popullore.

"Ne nuk duhet të lëmë pas dore, të injorojmë protestat dhe trazirat dhe të mos marrim masa parandaluese dhe reagimet e duhura. Çdo incident mund të shndërrohet në një ngjarje të madhe, "tha Rahmani Fazli në një intervistë për rrjetin televiziv shtetëror të regjimit.

“Armiku përpiqet ti shkaktojë këto incidente duke vendosur sanksione. Ata kanë thënë vazhdimisht, se do të bëjnë çdo gjë për të përshkallëzuar protestat dhe trazirat sociale. Kjo politikë filloi menjëherë pas protestave në fillim të vitit 2018, "shtoi ai.

Në fund të  vitit 2017, protestat shpërthyen në të gjithë Iranin. Demonstratat për vështirësitë ekonomike u shndërruan shpejt në protesta antiregjim, që u përhapën në më shumë se 140 qytete iraniane. Regjimi ka provuar vazhdimisht të shuajë protestat përmes shtypjes, burgosjes dhe torturimit të protestuesve dhe organizatorëve. Sidoqoftë, segmente të ndryshme të shoqërisë iraniane vazhdojnë të dalin në rrugë dhe të sfidojnë regjimin dhe organet e tij të shtypjes.

Raportuar nga PMOI / MEK

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit