Merkure, 31 Korrik 2019 20:15

Iran: Të rinjtë përleshen me komandantin e Basijes së IRGC-së në Shiraz

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Iran: Të rinjtë përleshen me komandantin e Basijes së IRGC-së në Shiraz

Mediat e regjimit iranian pranojnë se të rinjtë nuk po e tolerojnë më regjimin dhe aktualisht po reagojnë në mënyrë agresive ndaj mjeteve shtypëse të tij

  Iran, 29 korrik 2019 - Ndërsa  e çara midis popullit iranian dhe autoriteteve të regjimit shtypës bëhet më e thellë, disa të rinj që janë të irrituar nga regjimi po i marrin gjërat në duart e tyre.

Sipas një raporti nga qyteti i Shirazit, Irani jug-qendror, të shtunën në mbrëmje, një numër i të rinjve të guximshëm sulmuan Mehdi Zarein, një mulla dhekreu i forcave të Basijve të Gardës Revolucionare (IRGC-së) në këtë qytet.

 U raportua se të rinjtë hodhën parulla anti-regjim kur hynë në vendndodhjen e Basijit të Sheikh Ali Choopan dhe u përballën me mullahët agresivë. Kjo ishte koha kur filloi përleshja dhe Zarei u sulmua nga të rinjtë. Të rinjtë arritën të largoheshin nga skena  pa u dëmtuar.

 Incidenti u pranua gjithashtu nga mediat e vetë regjimit dhe Zarae rrëfeu se ishte rrahur. "Ne po bënim xhiro kur ishim dëshmitarë të një grindjeje dhe ndërhymë. Pak minuta pasi u largova nga skena, një numër i të rinjve më sulmuan …, ”tha ai.

 Në një raport të mediave sociale thuhet, se duket se të rinjtë në qytete të ndryshme po i marrin gjërat në duart e tyre dhe po fillojnë të disiplinojnë agjentët shtypës të regjimit.

Departamenti i Shtetit i SHBA-së kohët e fundit e përcaktoi IRGC-në si një "Organizatë Terroriste të Huaj" (FTO).

Raportuar nga PMOI / MEK

https://youtu.be/hNKipNXzU2Y

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/hNKipNXzU2Y" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit