Premte, 16 Gusht 2019 18:56

Forcat shtypëse të Iranit vrasin dy civilë të pafajshëm

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Forcat shtypëse të Iranit vrasin dy civilë të pafajshëm

 Hamejtë e pafajshëm janë në shënjestër të vazhdueshme të Gardës Revolucionare të regjimit iranian dhe forcavë të tjera shtypëse të sigurisë

  Iran, 13 gusht 2019 - Të hënën, më 12 gusht, Garda Revolucionare e regjimit iranian (IRGC), qëlloi me gjakftohtësi për vdekje Said Hassan-Pour, 44 vjeç, një tregtar nga fshati kufitar Kani-Resh-Ashnooye.

  Abbas Amiri, 19 vjeç, i vrarë nga forcat e sigurisë shtetërore në Ahvaz

 Në lajme të tjera, forcat brutale të policisë së regjimit iranian në qytetin jugor të Ahwazit ndoqën automjetin e 19-vjeçarit Abbas Amiri dhe e vranë atë duke e qëlluar në zemër në autostradën Ahwaz-Shoushtar.

Abbas ishte duke udhëtuar me makinë me kushëririn e tij kur ata u ndaluan nga policia dhe u qëllua për vdekje. Trupi i tij është transferuar në një spital në Shoushtar. Abbas ishte një shitës me pakicë i tekstileve në veri të Ahwazit.

Vlen të përmendet se Departamenti i Shtetit i SHBA-ve e përcaktoi IRGC-në si një "Organizatë Terroriste e Huaj" (FTO).

Analizë nga PMOI / MEK

Lajmi i fundit