Enjte, 22 Gusht 2019 19:40

Dy protestues janë vrarë nga forcat e regjimit gjatë protestës në veri të Iranit

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 Dy protestues janë vrarë nga forcat e regjimit gjatë protestës në veri të Iranit

 LAJME NGA IRANI  11/08/2019

 Iran, 11 gusht 2019 - Rojet e armatosura të një baze ajrore të regjimit iranian në Mahmoud Abad të Provincës Mazandaran, në Iranin verior, hapën zjarr ndaj vendasve që protestonin ndaj përpjekjeve për konfiskimin e tokave të tyre. Dy persona janë vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur, sipas raporteve.

 “Ka tension në rajon. Njësia e sigurisë së bazës ajrore hapi zjarr, duke lënë dy persona të vrarë dhe katër të plagosur. Pas këtij incidenti, këshilli i qytetit mbajti një seancë të ndjekur nga një mbledhje e ngjashme e këshillit krahinor, "tha zëvendës guvernatori i Provincës Mazandaran, duke pretenduar se kjo temë nuk kishte lidhje me konfiskimin e tokave.

Agjensia e lajmeve Fars, e lidhur me Gardën Revolucionare (IRGC) të regjimit, e emërtuar si terroriste, bëri një raport për këto përleshje.

"Ky sulm ndodhi kur ushtarët filluan të instalonin një gardh rreth një piste brenda bazës. Megjithatë, protestuesit filluan të hidhnin gurë, shkopinj dhe zinxhirë mbi ta. Rojet e armatosura iu përgjigjën duke hapur zjarr, i cili rezultoi me dy viktima dhe një numër të tjerë u plagosën dhe disa u arrestuan, "thuhet në raport, duke përshkruar protestuesit si" të paguar"dhe" huliganë".

Raportuar nga PMOI / MEK

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=937pUphnVyM

 

Lajmi i fundit