Marte, 29 Tetor 2019 20:33

Protesta masive të hënën në Iran

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Protesta masive të hënën në Iran

 Botuar: 25 Tetor 2019

 Regjimi iranian nuk është në gjendje të zgjidhë problemet me të cilat përballen njerëzit e tij, veçanërisht problemet e tij ekonomike, sepse e vetmja gjë për të cilën po shqetësohen mullahët është ruajtja e regjimit të tyre. Prandaj, mullahët vjedhin pasuritë publike për nxitjen e luftërave  rajonale dhe terrorizmin, gjë që çon në trazira ekonomike dhe më shumë protesta.

Vetëm të hënën, pati gjashtë protesta dhe greva të veçanta në pjesë të ndryshme të Iranit nga punëtorët për pagat e e papaguara.

Stafi i ndërmarrjes petrokimike Farabi në portin Mahshahr u fut në grevë për të protestuar për pagat e tyre të papaguara.

Punëtorët e Kharadegh në Naghadeh zhvilluan një grevë për të protestuar ndaj mosmarrjes së pagave të tyre për më shumë se shtatë muaj. Ata u mblodhën jashtë zyrës lokale dhe zyrës së guvernatorit.

Në Teheran, qindra pensionistë u mblodhën për të protestuar për mosmarrjen e pensioneve të tyre. Ndërsa qindra pensionistë të tjerë u mblodhën në Isfahan për të protestuar kundër pagave të tyre të papaguara.

Punonjësit e Zyrës së Telekomunikacionit në Ahvaz u mblodhën përpara zyrës qendrore të Telekomunikacionit të provincës Khuzestan. Ata bërtisnin: “Turp për zyrtarët tanë të telekomunikacionit. Na jepni të drejtat tona! "

Punëtorët e fabrikës Azarab të Arakut organizuan një tubim protestues përpara fabrikës, megjithë ndalimin e tubimeve dhe mbylljen e fabrikës, për të cilat u njoftua nga agjentët e regjimit. Punëtorët kërkuan lirimin e punëtorëve të arrestuar gjatë protestave të së Dielës. Atyre iu bashkuan dhe familjarët e të arrestuarve.

Regjimi kishte vendosur një grup të madh forcash shtypëse brenda dhe jashtë fabrikës, të cilët iu përgjigjën protestave paqësore duke hedhur gaz lotsjellës familjarëve. Atëherë punëtorët, në mbështetje të familjeve, u përleshën me forcat shtypëse të vendosura atje.

Këta punëtorë trima u përshëndetën nga Maryam Rajavi, Presidentja e zgjedhure Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI), e cila u bëri thirrje popullit të Arakut, veçanërisht të rinjve, të bashkohen në protesta. Ajo gjithashtu i bëri thirrje Organizatës Ndërkombëtare të Punës, unioneve dhe sindikatave të punës, si dhe të gjithë avokatëve të të drejtave të njeriut dhe të punëtorëve për të dënuar politikat kundër punës së regjimit të mullahëve dhe të mbështesin të drejtat e punëtorëve iranianë.

Lajmi i fundit