Premte, 22 Nentor 2019 15:37

- Tre Gra të Vrara nga Forcat e Sigurisë në Protestat e Iranit

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

- Tre Gra të Vrara nga Forcat e Sigurisë në Protestat e Iranit

Publikuar: E Marte,19 Nëntor 2019 22:02

Tre gra janë vrarë nga forcat shtypëse në Mahshahr dhe Shiraz gjatë protestave të vazhdueshme të Iranit. Të martën, një studente e re u qëllua nga një helikopter i forcave të sigurisë së shtetit në Shiraz dhe të hënën, dy gra u vranë nga agjentët që mbanin mitralozë të rëndë në Mahshahr.

Kjo e çon në gjashtë numrin e përgjithshëm të grave të vrara nga agjentët e regjimit gjatë protestave të vazhdueshme.

Kishte të paktën 16 njerëz të vrarë, 150 të arrestuar dhe një numër të madh të plagosurish në Mahshahr të hënën, pasi forcat anti-rebelim duke përdorur mitralozë të rëndë qëlluan me municion vdekjeprurës  mbi njerëzit që shkonin në qytet. Dy qytete aty afër, Kureh dhe Jarrahi, nga ku po shkonin njerëzit, tani janë të rrethuar nga forca të armatosura rëndë


Deri më tani, numri i përgjithshëm i protestuesve të vrarë nga regjimi gjatë protestave ka arritur në mbi 200 dhe më shumë se 3000 janë të plagosur. Forcat eRegjimit të Sigurimit të Shtetit, Ministria e Inteligjencës, Rojet Revolucionare dhe agjentët e thjeshtë po vrasin njerëz pa dallim, duke qëlluar mbi çdo grup prej tetë ose më shumë personash.

Brian Hook, Përfaqësuesi Special i SHBA për Iranin dhe Këshilltar i Lartë i Politikave për Sekretarin e Shtetit të SHBA, kritikoi regjimin për shtypjen që po i bën popullit të tij.

Ai tha: “Ky regjim po vret protestuesit, ata po i shtypin ata dhe ata po rezistojnë në kërkesat e tyre për një mënyrë më të mirë të jetës. Populli iranian e di seai është një regjim thellësisht hipokrit, është një Mafie fetare e korruptuar që ka vjedhur pasurinë e popullit iranian për dekada dhe e kalon atë në Siri, Liban, Irak, Jemen, Bahrein, territoret palestineze, hedhje bombash në Argjentinë, dhe atentate në Evropë "

Megjithë dhunën dhe shtypjen, si dhe praninë e shtuar të agjentëve të regjimit, protestat vazhduan të martën për të pestën ditë.

Ndërkohë, udhëheqësja e rezistencës iraniane Maryam Rajavi i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit të KB të dënojë dhe ndëshkojë regjimin klerik për këto vrasje dhe mbrojti formimin e një misioni ndërkombëtar për të hetuar vdekjet, lëndimet dhe arrestimet e protestuesve. Ajo proklamoi: "Në dritën e numrit në rritje të njerëzve të vrarë dhe të plagosur në të gjithë Iranin, unë i kërkoj Sekretarit të Përgjithshëm të KB të thërrasë një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të KB për t'i njoftuar ata rreth krimeve të Khameneit dhe Rojeve të tij Revolucionare (IRGC ) në Teheran. "

Lajmi i fundit