Premte, 22 Nentor 2019 16:09

Irani Dita e pestë e protestave kundër regjimit pas rritjes së çmimit të gazit dhe racionimit të karburantit

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Irani Dita e pestë e protestave kundër regjimit pas rritjes së çmimit të gazit dhe racionimit të karburantit

Raportimi nga PMOI / MEK
Irani, 19 nëntor 2019 — Mbi 130 qytete në të gjithë Iranin po dëshmojnë protesta të vazhdueshme në përgjigje të një rritje të çmimit të gazit të vendosur nga regjimi i mullahëve të Premten më 15 Nëntor. Populli iranian po intensifikon protestat e tij dhe në mënyrë specifike deklaron kërkesat politike duke synuar zyrtarë të lartë të regjimit dhe të gjithë aparatet e mullahëve. Në parullat e tyre, protestuesit po kërkojnë rrëzimin e regjimit iranian dhe shënjestrimin e Liderit Suprem Ali Khamenei, Presidentin Hassan Rouhani dhe Rojet Revolucionare (IRGC) si rrënja e mjerimeve të vazhdueshme të popullit iranian. Raportet nga faqet e lajmeve të vetë regjimit tregojnë se protestat dhe kryengritja vazhdojnë, veçanërisht në qytetet Mahshahr, Karaj dhe Abadan. Protestuesit në Mahshahr hodhën zjarr dhe bllokuan rrugët të hënën natën. Të rinjtë u raportuan gjithashtu se ishin në përleshje me forcat shtypëse të regjimit në qytetin e qetë të Karaj. Protestuesit po bllokonin edhe rrugët në Abadan. Vlen të përmendet se Mahshahr dhe Abadan janë përkatësisht qendra petrokimike dhe nafte,. Karaj ndodhet pikërisht në perëndim të kryeqytetit Teheran.

 

 

Lajmi i fundit