Merkure, 27 Nentor 2019 21:54

Protestuesit e burgosur në qytetin SW të Iranit nën tortura për të "rrëfyer"

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Protestuesit e burgosur në qytetin SW të Iranit nën tortura për të "rrëfyer"

23 nëntor 2019

 Snap shot i videos së protestave në Shiraz nga VOA Persian.
Protestuesit e ndaluar në qytetin Shiraz të iranit-perëndimor janë nën tortura për të "rrëfyer" për kontakte me burime jashtë Iranit, shkruante sot një  faqe interneti për të drejtat e njeriut.

Sipas raportit, një numër i madh i protestuesve të arrestuar në Shiraz janë transferuar përkohësisht në burgun Adel Abad. Burgu është mbushur plotë.

Numri i saktë i protestuesve të ndaluar në Shiraz dhe gjendja e tyre nuk dihet.

Agjentët e inteligjencës po torturojnë protestuesit, thuhet në raport. Familjeve të protestuesve të burgosur nuk u janë dhënë përgjigje për gjendjen e të dashurve të tyre.

 Forcat e sigurisë kanë transferuar edhe protestuesit e plagosur nga spitali në burg dhe po hetojnë për të zbuluar identitetin e protestuesve që ishin trajtuar në spitalet Namazi dhe Faqihi për arrestimet e ardhshme.

Qindra protestues u arrestuan në Shiraz sidomos pas 19 nëntorit. Qyteti ishte vendi i përleshjeve dhe protestave të mëdha gjatë ditëve të kaluara.
Trupat e protestuesve të vrarë që u qëlluan dhe u vranë nga forcat e sigurisë në Rrugën Mollah Sadra, nuk u janë dhënë ende familjeve të tyre. Familjarët janë kërcënuar dhe ju është thënë që nuk u lejohej të flisnin me mediat. Atyre u është thënë gjithashtu të paguajnë dëmet që u janë bërë ndërtesave qeveritare.

Protestat masive shpërthyen në Iran pasi regjimi trefishoi çmimin e benzinës të Premten e kaluar. Protestuesit e zemëruar rrënuan qindra banka, seminare, zyra të përfaqësuesve të Udhëheqësit Suprem të regjimit, dhe bazave të IRGC dhe Bassij.

Protestuesit brohorisnin kundër Udhëheqësit Suprem të regjimit dhe thërrisnin që "mullahët të largohen".

Pas protestave masive, Udhëheqësi Suprem Khamenei i quajti protestuesit "banditë" në një fjalim televiziv. Gjatë ditëve në vijim, regjimi mobilizoi të gjitha forcat e tij kundër protestuesve, duke hapur zjarr ndaj tubimeve të më shumë se 10 personave në disa pjesë të Iranit. Më shumë se 285 protestues janë vrarë dhe të paktën 3.700 janë plagosur, disa me plagë të rrezikshme për jetën.

Raportet tregojnë se të paktën 7,000 protestues janë arrestuar në të gjithë Iranin.

Lajmi i fundit