Djele, 08 Dhjetor 2019 21:54

Opozita iraniane zbulon më shumë emra të civilëve të vrarë nga regjimi në protestat mbarëkombëtare

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Opozita iraniane zbulon më shumë emra të civilëve të vrarë nga regjimi në protestat mbarëkombëtare

 

Raportimi nga PMOI / MEK

Iran, 5 dhjetor 2019 — Që nga shpërthimi i protestave në të gjithë Iranin në mesin e nëntorit, regjimi iranian është hedhur në një vrasje brutale për të mbajtur kontrollin e vet dhe për të parandaluar rrëzimin nga pushteti. Për shkak të një mbyllje gati-totale në internet dhe kufizimeve të rënda në komunikime, lajmet për protestat dhe egërsia e forcave të sigurisë së regjimit iranian po bëhen të ditura pak nga pak.

Rrjeti i Organizatës së Popullit Moxhahedin të Iranit (PMOI / MEK) brenda vendit ka mbledhur emrat e viktimave të brutalitetit të regjimit, si dhe dokumente dhe prova të krimeve të regjimit kundër njerëzimit.

Në të dhënat e fundit të informacionit të marrë nga brenda Iranit, MEK ka botuar 19 emra të rinj të njerëzve të vrarë nga regjimi. Numri i përgjithshëm i viktimave të identifikuara deri më tani është 320. Sipas informacionit të rezistencës iraniane, regjimi ka vrarë të paktën 1.000 protestues në ditët e para të protestave. Më shumë se 12,000 të tjerë janë arrestuar dhe janë nën kërcënimin e torturimit ose ekzekutimit.

Informacioni i plotë, i botuar fillimisht nga Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit (NCRI), vijon:

Kryengritja e Iranit - Nr 45

U identifikuan edhe 19 dëshmorë të tjerë të kryengritjes mbarëkombëtare të Iranit

Organizata e Popullit Moxhahedin e Iranit (PMOI / MEK) publikoi ​​emrat e 19 dëshmorëve të tjerë të kryengritjes mbarëkombëtare. Kështu që, numri i viktimave që janë identifikuar deri tani është 320.

Numri i dëshmorëve në kryengritje që u përhap në 189 qytete i tejkalon 1.000. Shumë fëmijë dhe të mitur janë midis tyre.

Lajmi i fundit