Enjte, 12 Dhjetor 2019 22:00

Irani proteston 2019, dita 26: Protesta në 200 qytete, 400 emra të viktimave të publikuara

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Irani proteston 2019, dita 26: Protesta në 200 qytete, 400 emra të viktimave të publikuara

  • 12/10/2019
  •  kryengritja e nëntorit në Iran u përhap në mbi 200 qytete dhe regjimi i mullahëve filloi një sulm brutal, duke vrarë mbi 1.000 civilë

Raportimi nga PMOI / MEK

Iran, 10 dhjetor 2019 — Kryengritja e Nëntorit në Iran që tronditi shumë shtyllat e regjimit të mullahëve u përhap në mbi 200 qytete, sipas raporteve të fundit. Opozita iraniane Organizata Popullore Moxhahedin e Iranit (PMOI / MEK) gjithashtu ka qenë në gjendje të marrë emrat e 400 iranianëve të vrarë nga forcat shtypëse të mullahëve, të cilët hapën zjarr dhe u ushtruan dhunë të plotë kundër përpjekjeve të tyre për demonstrime paqësore.

 MEK ka marrë dhe publikuar emrat e 400 protestuesve të vrarë nga forcat e pamëshirshme të regjimit. Këto protesta të pashembullt kapën të gjithë aparatin e mullahëve plotësisht të pa pëgatitur dhe në kohën kohën e botimit të këtij raporti Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit (NCRI), koalicioni mëmë i MEK, ka llogaritur numrin e përgjithshëm të protestuesve të vrarë nga forcat e sigurisë së mullahëve në 1,029.  Gjatë javës së kaluar, grupe të mëdha iranianësh dhe mbështetës të PMOI kanë zhvilluar protesta dhe tubime në të gjithë globin, përfshirë Londrën, Romën, Hamburgun, Brukselin, Oslon, Stokholmin, Gothenburgun, Kopenhagën, Vjenën, Gjenevën, Arhusin, Toronton, Washingtonin, Dallasin, dhe Canberran.

Iranët në mërgim po i bëjnë thirrje bashkësisë ndërkombëtare dhe Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që të ndërmarrin veprime urgjente që synojnë t'i japin fund goditjes dhe vrasjeve masive të popullit iranian dhe t'i bëjnë përgjegjës zyrtarët e regjimit iranian për krimet kundër njerëzimit. Ata i kërkuan OKB-së të zbatonte një sugjerim të presidentes të opozitës iraniane të NCRI, Maryam Rajavi, për të dërguar një mision për gjetjen e fakteve në Iran, për të vizituar burgjet e regjimit dhe të arrestuarit.
Përplasja brutale e imponuar nga Garda Revolucionare e mullahëve (IRGC), Basij dhe aparatura të tjera shtypëse gjithashtu la mbi 4.000 të lënduar dhe të paktën 12,000 të arrestuar të vendosur pas hekurave. Shqetësimet po përshkallëzohen për fatet e këtyre të burgosurve pasi ata me siguri janë nën tortura pasi regjimi kërkon me dëshpërim të marrë deponime me dhunë në përpjekje për të justifikuar goditjen e tij të pamëshirshme. Për më tepër, ka raporte për numrin e protestuesve të ndaluar që përshkallëzohet në të gjithë Iranin. Departamenti amerikan i Shtetit, në pozicionin e tij të fundit për kryengritjen e nëntorit në Iran, thotë se populli iranian është shprehur me zë të lartë dhe të qartë, duke hedhur poshtë 40 vjet korrupsion dhe kalbëzim të këtij regjimi. Shtetet e Bashkuara janë përkrah popullit iranian.
Raportet tregojnë se lidhja e internetit mbetet e shkëputur në zonat afër qytetit të Sarbaz në provincën Sistan & Baluchistan, në Iranin juglindor që kufizohet me Pakistanin. Kushtet raportohen si shumë të tensionuara dhe "zjarri që vlon brënda në hi", sipas një lokali i cili shpjegoi gjithashtu se ata janë në gjendje të shohin Televizionin Kombëtar Iraninian, një rrjet satelitor i lidhur me opozitën iraniane NCRI.

 Mohammad Ali Abtahi, një anëtar (parlamenti) i regjimit Iranian Majlis, hedh dritë më tej se të gjitha degët e të ashtuquajturës qeveri të mullahëve janë të bashkuar në një çështje: presionin dhe plaçkitjen e popullit iranian. "Parlamenti nuk ka asnjë interes tjetër, por të futet thellë e më thellë në xhepat e njerëzve. Tani për tani [Majlis] po e bën jetën të mjerueshme për popullin iranian, "tha ai.

 

 

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.