Djele, 12 Janar 2020 20:11

Protesta Anti-Regjim në Disa Qytete Iraniane

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Protesta e mijëra iranianëve në Teheran e qytete të tjera që u zhvillua mbrëmë dhe sot, dhe në të cilën njerëzit thërrisnin me sllogane si “Kryekomandant i Forcave të Armatosura, jep dorëheqjen,” e bën më se të qartë faktin që populli iranian kërkon përmbysjen e mullahëve.

Protestuesit e fajësuan dhe e sfiduan hapur IRGC-në, që është prej dekadash baza e pushtetit të regjimit. Kjo shënon qartë një fazë të re mosbindjeje të shtuar në Iran, pasi regjimi është bërë shumë më i dobët. Duke thirrur kundër regjimit të Shahut dhe fashizmit fetar aktual, protestuesit treguan se e refuzojnë despotizmin, çfarëdo forme të ketë ai, dhe se demokracia është e vetmja rrugë për të ecur përpara.

Këto protesta e minojnë propagandën e regjimit pas eliminimit të Qassem Soleimani-t.  Protestuesit jo vetëm që shqyen posterat e tij në Teheran e qytete të tjera, por gjithashtu thirrën “Soleimani është vrasës, i tillë është edhe lideri i tij (Ali Khamenei).” Ata dënuan rrëzimin e avionit ukrainas dhe sulmuan regjimin për faktin që kishte gënjyer.

Pas protestave anti-regjim të nëntorit në 191 qytete të Iranit, gjatë të cilave regjimi vrau mbi 1,500 protestues, plagosi 4,000 dhe arrestoi 12,000, dallga është kthyer kundër regjimit.

Njëkohësisht me Teheranin, demonstratat në protestë kundër rrëzimit të avionit komercial ukrainas nga IRGC janë përhapur edhe në qytete të tjera, duke përfshirë Isfahan, Mashhad, Shiraz, Sanandaj, Babol dhe Lahijan (në Iranin verior).

Në Teheran, protestuesit pranë Hafez Bridge thërrisnin, “Vdekje tiranit, qoftë ai Shahu apo Lideri (Khamenei).”

Në Isfahan, njerëzit zhvilluan protesta në urën historike Siyo-Sepol e në pjesë të tjera të qytetit, duke thirrur, “Kryekomandant i Forcave të Armatosura, dorëzohu, dorëzohu,” “IRGC kryen krime, lideri e mbështet,” “E kanë vrarë elitën tonë, dhe e kanë zëvendësuar me mullahë,” “Asnjë komb nuk ka parë kaq shumë krime,” “Do ta vras atë që më vrau vëllanë,” “Khamenei ki kujdes, ne jemi populli dhe jo banditë,” dhe “Diktator dhe IRGC, ju jeni DAESH-i (ISIS) ynë.”

Forcat represive qëlluan me saçma dhe hodhën gaz lotsjellës për ta shpërndarë turmën.

Në kampusin e universitetit Bu-Ali në Hamedan, studentët thërrisnin, “IRGC e paaftë, turp të kesh.” Në lagjen Ma’ali-abad të Shirazit, njerëzit zhvilluan një protestë, siç bënë edhe studentët në Universitetin Nushirvan në Bobol, duke thirrur me sllogane anti-regjim.

Klipe të reja mbërritën nga brenda Iranit:

 Amazing. Gra të reja të guximshme që rrudhin foto nga Qassem Soleimani nga muret në Tabriz. P

Media

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Lajmi i fundit