Premte, 24 Korrik 2020 00:22

Fjalimi nga personalitete shqiptare që marrin pjesë në Samiti Global për Lirinë e Iranit 2020

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Samiti Global për Lirin ë Iranit të u mbajt për tre ditë në prani të Znj Marjam Raxhavi, Presidente e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit dhe anëtarëve të Mojahedin Khalq në Ashraf 3. Mbledhja u shoqërua nga një transmetim virtual në internet i qindra figurave të shquara politike nga Shtetet e Bashkuara, Evropa dhe Shqipëria.
Më poshtë janë fjalimet e personaliteteve shqiptare në këtë samit:
Më poshtë janë fjalimet e personaliteteve shqiptare, si dhe klipet e tyre në këtë samit:

 

Sali Berisha ish-presidenti i Shqipërisë dhe ish-kryeministri 

Mesazh nga ish-presidenti i Shqipërisë dhe ish-kryeministri  Sali Berisha

E nderuar Zonja President Rajavi

Të nderuar zyrtarë të lartë, qeveritarë dhe parlamentarë, kongresmenë, senatorë, miq të shquar të Rezistencës Iraniane.

Luftëtare të lirisë pjesëmarrës në Free Iran Global Summit.

Zonja dhe zoterinj,

Është një nder dhe privilegj i veçantë për mua të përshëndes Zonjën Presidente Ranjavi dhe të gjithë drejtuesit e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit, anëtarët dhe mbështetësit e lëvizjes tuaj të fuqishme për Iranin e Lirë, të gjithë ata që marrin pjesë në këtë ngjarje nga dhjetëra vende të botës dhe t’i uroj Samitit Global të “Iranit të Lirë” sukses të plote në punimet e tij.

Të dashur miq, viti 2020 është njëri prej viteve më të vështira për njerëzimin, që nga koha e Luftës së Dytë Botërore, kjo për shkak të pandemisë së Covid-19, nga e cila vuajtën deri sot 14 milionë njerëz dhe afro 600 mijë humbën jetën.

Por ky vit, më i rëndë se për të gjithë të tjerët ka qenë për bashkatdhetarët tuaj në Iran, të cilët u përballën krahas pandemisë të pakontrolluar, dhe me shtypjen e egër, diktaturën teokratike të mullahëve me vrasjet, torturat, burgosjet e qindra dhe mijëra anetarëve dhe mbështetësve të lëvizjes tuaj nga ky regjim barbar.

Por me gjithë këto mendoj se ky samit e gjen rezistencën tuaj si e vetmja shpresë reale për çlirimin e kombit tuaj më të fortë dhe më afër në realizimin e qëllimit të saj madhor, Irani i lirë.

Kryengritja e nëntorit të vitit 2019, në të cilën ranë për t’u bërë të pavdekshëm 1500 bijë dhe bija, martirë të lirisë së kombit tuaj, tronditi thellë themelet e regjimit të mullahëve.

Ndëshkimi i merituar i kryeterroristit të Lindjes së Mesme, gjeneralit famëzi Qasem Suleimani i dha një goditje fatale mburojës së jashtme të regjimit obskurantist të tyre.

Rezoluta e fundit e Kongresit të SHBA dhe rezoluta e paraqitur nga qeveria e SHBA në Këshillin e Sigurimit të OKB ka ngritur në një nivel të ri ndërkombëtar dënimin për regjimin diktatorial të Iranit dhe mbështetjen nderkombëtare për Këshillin Kombëtar të Rezistencës së Iranit dhe planin e Zonjës Presidente Ranjavi për një Iran të lirë, demokratik, sekular dhe jo-nuklear.

Po kështu, seria e akteve të fuqishme të sabotimit të kohëve të  fundit në objekte nevralgjike për mullahët, dëshmojnë se sot regjimi i mullahëve është më i dobët se kurrë dhe se ai po shkon drejt fundit që diktaturat meritojnë.

Për të gjitha këto, besimi i kombit tuaj te Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit dhe Zonja Presidente Ranjavi dhe tmerri i regjimit nga lëvizja juaj e lirisë, janë më të mëdha se asnjëherë më parë.

Unë ndjehem krenar që mbështes lëvizjen tuaj dhe që Shqipëria është sot dheu i juaj i dytë, dhe kam vlerësuar dëbimin e ambasadorit të Iranit nga Tirana, por prerja e plotë e lidhjeve diplomatike me regjimin e mullahëve mendoj se do të ishte përgjigjia më e merituar ndaj akteve terroriste të planifikuara kundër jush, që jetoni këtu në besën e kombit shqiptar, është e domosdoshme.

Duke përfunduar, shpresoj dhe uroj që në një të ardhme të afërt ky Samit të mblidhet në Teheran, kryeqytetin e Iranit të lirë. Suksese!

  

Pandeli Majko, Ministër i Shtetit dhe ish-kryeministër

“E vetmja mundësi për regjimin iranian është të ndryshojë dhe të tejkalojë dallimet midis aleatëve. Irani nuk po vepron si një shtet. Ai po ndërhyn në punët e brendshme të vendeve. Po vepron në bazë të interesave të veta gjeopolitike dhe nuk respekton normat ndërkombëtare.

“Ne mendojmë se liria do të jetë e ardhmja e Iranit. Dhe ne besojmë se MEK krijon besim dhe shpresë midis Iranit dhe botës. Irani ka vaksinën për të ardhmen e vet. Është MEK dhe populli që luftojnë për liri. Ju jeni pjesë e familjes sonë dhe ne ju konsiderojmë pjesë e jona. ”

https://www.pscp.tv/IranprobeA/1yoJMXYnrqDGQ?t=1h6m12s

 

 

Lulzim Basha, kryetar i Partisë Demokratike shqiptare

"Është një nder të flas në këtë event në emër të Partisë Demokratike të Shqipërisë. Gjithmonë, qoftë në qeverisje apo në opozitë, ne kemi qenë dhe vazhdojmë të jemi të përkushtuar ndaj solidaritetit me aspiratat e popullit iranian për liri, demokraci dhe respekt për të drejtat dhe liritë themelore…

Pozicioni ynë është i qartë, ne qëndrojmë fuqishëm kundër regjimit iranian nëse ai vazhdon t’i rikthehet praktikave të paligjshme e terroriste në tokën tonë dhe të vazhdojë me eksportimin e fondamentalizmit në Shqipëri e në rajonin tonë.

Ne e mbështesim objektivin e popullit iranian për një republikë demokratike, laike, dhe jo-bërthamore të Iranit. Ne mbështesim dëshirën e popullit iranian për ndryshim dhe përgëzojmë planin me dhjetë pika të zonjës Rajavi për të ardhmen e Iranit."

 

 

Fatmir Mediu, lider i Partisë Republikane Shqiptare dhe ish Ministër i Mbrojtjes

“Të gjitha partitë politike në Shqipëri mbështesin MEK dhe Rezistencën e Iranit. Është koha që Shqipëria të vendosë dhe të marrë një vendim të fortë për t’i dhënë fund marrëdhënieve politike me regjimin iranian. Ata u përpoqën të kryejnë një akt terrorizmi në vendin tonë.

“Ne duhet të punojmë për të nxjerrë para gjyqit disa nga mizoritë që kryen regjimi, përfshirë vrasjen e njerëzve të vet.

“Irani po paraqet një kërcënim për sigurinë tonë. Ne nuk duhet ta injorojmë atë fakt. Ne duhet të flasim për këtë në takimet e NATO-s. Ne duhet t’ju bashkohemi jo vetëm në konferenca, por edhe në aktivitete që do të na ndihmojnë të ngrejmë këtë çështje në një nivel tjetër.

“Ne qëndrojmë me ju. Ne nuk jemi vetëm këtu për tu parë, do të bëjmë veprime. Ndihem krenar kur bota na falënderon ne shqiptarët për ato që kemi bërë. Ne do të qëndrojmë për lirinë në Iran ”.

https://www.pscp.tv/IranprobeA/1yoJMXYnrqDGQ?t=1h23m26s

 

Elona Gjebrea, Sekretare e Komisionit për Punë të Jashtme të Parlamentit shqiptar dhe ish Zëvendës Ministre e Brendshme

“Shqiptari ka marrë një vendim të fortë kundër veprimtarive terroriste të regjimit iranian. Ne dëbuam ambasadorin e regjimit iranian dhe tre diplomatë për komplotet e tyre terroriste. Dosja e abuzimeve të të drejtave të njeriut të regjimit duhet t’i referohet Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Unë mbështes zonjën Raxhavi dhe planin e saj me dhjetë pika. Ajo parashikon një të ardhme të lirë për Iranin.

“Jam krenare që mbështes gratë iraniane që luftojnë për liri dhe demokraci. Unë mbështes zonjën Raxhavi dhe njësitë e rezistencës iraniane brenda Iranit. ”

https://www.pscp.tv/IranprobeA/1yoJMXYnrqDGQ?t=1h28m29s

 

 

 

Edmond Spaho, Nënkryetar i Partisë Demokratike

“Ka ardhur koha për ndryshime në Iran. Komuniteti ndërkombëtar duhet të mbështesë luftën e popullit iranian për njerëzit. Rezoluta e Kongresit të Sh.B.A i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare të mbyllë misionet diplomatike të Iranit. Këto misione përfshihen në aktivitete terroriste. Shqipëria qëndron e vendosur kundër çdo lloj terrorizmi. Ne mbështesim opozitën iraniane.

“Të gjithë përfaqësuesit e agjencive të inteligjencës iraniane nuk duhet të lejohen në vendin tonë. Plani i dhjetë pikave të zonjës Rajavi mbështet një Iran të lirë demokratik dhe laik. ”

https://www.pscp.tv/IranprobeA/1yoJMXYnrqDGQ?t=2h34m23s

 

 

Valentina Leskaj, ish-nënkryetare e Parlamentit shqiptar dhe Asamblesë së Këshillit të Evropës

“Është një detyrim njerëzor të bashkohesh me zërat që mbështesin Rezistencën e Iranit dhe me ata që mbështesin të drejtat e njeriut në Iran. Rezistenca nuk lufton për vete, ata luftojnë për vendin e tyre, por edhe më gjerë, ata luftojnë për të gjitha vendet që vuajnë nga diktatura iraniane.

“Për shkak të mizorive të regjimit të mullahëve, më shumë se 70,000 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në Iran.

“Njerëzit që jetojnë në Ashraf punojnë shumë. Ata nuk pritën që të tjerët të ndërtonin shtëpitë e tyre për ta. Ata tregojnë një model të ndërtimit të një komuniteti të vërtetë dhe që jeton në harmoni me popullin shqiptar. Ky është një shembull shumë i mirë që ata japin në Shqipëri. Këta njerëz kanë treguar se respektojnë të drejtat e njeriut, të drejtat e grave, ata e kanë treguar këtë duke zgjedhur një grua, Zonjën  Raxhavi, si udhëheqëse të tyre. Ky është një mesazh i fortë jo vetëm për Iranin, por edhe për rajonin dhe më gjerë. “Unë mbështes planin dhjetë-pikash të NCRI dhe Madam Raxhavi për një Iran të lirë, laik dhe demokratik. është përgjegjësia jonë të qëndrojmë në anën e duhur të historisë dhe të qëndrojmë me popullin e Iranit në luftën kundër regjimit të mullahëve. “Është koha për ndryshime në Iran.” 

https://www.pscp.tv/IranprobeA/1yoJMXYnrqDGQ?t=1h51m40s

 

Deputetja shqiptare dhe zëdhënëse e Partisë Demokratike në Parlament Grida Duma

“Zonja Rajavi përfaqëson një shpresë për thesar, jo vetëm për lirinë e Iranit, por për lirinë e secilit individ iranian më pas. Veprimi kundër akteve keqdashëse të Iranit është i nevojshëm. Shqipëria dëboi ambasadorin e Iranit dhe atasheun e inteligjencës në vitin 2018. Regjimi harxhon miliarda dollarë për të mbështetur regjimin e Asadit dhe regjime si ai në vendet e tjera.

“Iranianët kanë refuzuar teokracinë dhe monarkistët. Unë mbështes planin dhjetë pikash të Zonjës Raxhavi. Nuk kam dyshim se së shpejti do të vijë dita që zonja Raxhavi do të jetë në gjendje ta vërë në zbatim planin e saj. Ne ju falënderojmë që na dhatë mundësinë për të qenë në anën e duhur të historisë. ”

https://www.pscp.tv/IranprobeA/1yoJMXYnrqDGQ?t=3h12m34s

 

 

Deputeti shqiptar Endri Hasa

“Ne e dënojmë me forcë vrasjen e mijëra iranianëve të pafajshëm nga regjimi brutal. Situata në Iran është përkeqësuar edhe gjatë pandemisë Covid-19. Regjimi iranian duhet të mbajë përgjegjësi. Ne qëndrojmë përkrah popullit iranian. Ne jemi të vendosur kundër të gjitha formave të shtypjes, terrorizmit dhe eksportit të fondamentalizmit. Ne mbështesim një Iran që është jo-bërthamor, demokratik dhe laik. ” 

https://www.pscp.tv/IranprobeA/1yoJMXYnrqDGQ?t=3h9m57s

 

 

 

 

Deputetja shqiptare Orjola Pampuri

“Vendi juaj i bukur po vuan nga mungesa e lirisë. Ata kanë nevojë për dikë që kujdeset për ta. Askush nuk e bën këtë më mirë se zonja Raxhavi. Ne qëndrojmë me ju në luftën tuaj për liri. Fitorja juaj është fitorja jonë ”. 

https://www.pscp.tv/IranprobeA/1yoJMXYnrqDGQ?t=4h10m31s

 

 

 

 

Deputetja shqiptare Fatbardha Kadiu

“Irani është kapur peng nga regjimi diktatorial. Arrestimi i protestuesve të kryengritjes së Nëntorit 2019 është i tmerrshëm. Regjimi kreu shumë krime në 1988 dhe ende nuk ka dalë para drejtësisë. Kjo është arsyeja pse ai vazhdon të masakrojë qytetarët e vet. Komuniteti ndërkombëtar nuk duhet të heshtë. Ne duhet të mbështesim  qytetarët iranianë për të vendosur demokracinë në vendin e tyre. Kur bëhet fjalë për këtë lloj situate, ne qëndrojmë me ju dhe ju mbështesim për të arritur fitoren tuaj në krijimin e një qeverie demokratike në Iran. ”

https://www.pscp.tv/IranprobeA/1yoJMXYnrqDGQ?t=4h29m17s

 

 

 

 

ish-deputeti Socialist dhe Kreu I Shoqatës së Miqësisë Shqiptaro-Muxhahedine Namik Kolpliku